Výzva policistů cyklistům – chovejte se zodpovědně! Alkohol ani za řídítka nepatří!

Výzva policistů cyklistům – chovejte se zodpovědně! Alkohol ani za řídítka nepatří!

4330
Sdílejte

Během posledních dnů policisté šetří zatím pět dopravních nehod, při kterých byli také účastníky cyklisté. S jarem se počet příznivců jízdních kol na silnicích stále zvyšuje a policisté se k veřejnosti obrací s žádostí, aby se lidé při jízdě na kole chovali zodpovědně, byli obezřetní a maximálně opatrní, protože při střetu s jakýmkoliv jiným dopravním prostředkem budou vždy těmi, kteří budou více ohroženi.

Dnes ráno krátce před sedmou hodinou v Červeném Kostelci řidiče osobního auta podle jeho výpovědi mělo oslnit slunce a v nepřehledné zatáčce přehlédl starší ženu jedoucí na kole. Došlo ke střetu, při kterém paní utrpěla těžké zranění.

V Úpici ve čtvrtek 20. 4. odpoledne s největší pravděpodobností nedala 49letá řidička osobního auta Ford při odbočování z hlavní silnice přednost 13letému chlapci na kole. Ten se snažil střetu s autem vyhnout, proto prudce zabrzdil, ale přesto do auta narazil a spadl na silnici. Utrpěl lehké zranění a po ošetření v nemocnici byl propuštěn do domácího léčení. Vliv alkoholu dechová zkouška u řidičky neprokázala. Škoda na vozidle je odhadnu ta na 5 tisíc korun a rovněž i na kole.

Ve stejný den vyjížděli dopravní policisté k nehodě osobního auta s cyklistou i v Hradci Králové. Zde 26letá řidička auta Kia při vjíždění na hlavní silnici zřejmě nedala přednost 73letému muži na kole, který jel po cyklostezce. Při střetu muž utrpěl lehké zranění. Vliv alkoholu dechová zkouška neprokázala. Škoda na autě je odhadnuta na 5 tisíc korun a na kole asi na pět set korun.
úterý 18. 4. dopoledne v Chlumci nad Cidlinou ohrozil 38letého cyklistu řidič nákladního vozidla, který ho měl při předjíždění vytlačit vpravo ze silnice, kde muž zavadil o zpětné zrcátko zaparkovaného auta, ztratil rovnováhu a upadl na vozovku. Řidič náklaďáku však nezastavil a pokračoval v jízdě. Cyklista utrpěl zranění, se kterým se nechal taxislužbou převézt na ošetření do nemocnice. Škoda na kole činí okolo pěti set korun.

Další nehoda tento den za účasti cyklisty se stala odpoledne v Nové Pace. Zde 70letý podnapilý muž na kole nedal pravděpodobně přednost na křižovatce osobnímu autu, které přijíždělo po hlavní silnici. Devětačtyřicetiletý řidič osobního auta Kia se snažil střetu zabránit, strhl řízení, ale cyklista přesto do přední části auta narazil a utrpěl zranění, se kterým byl převezen na ošetření do nemocnice. Dechová zkouška mu naměřila hodnotu přesahující jedno promile alkoholu. Škoda na autě činí okolo 10 tisíc korun a na jízdním kole 500 korun.

Policie ve všech případech šetří příčiny nehod a prověřuje okolnosti ke zjištění viníků nehod.
Libuše Holá, PČR

dopravni-nehody-cyklistu-7dopravni-nehody-cyklistu-6

dopravni-nehody-cyklistu-5dopravni-nehody-cyklistu-4dopravni-nehody-cyklistu-3dopravni-nehody-cyklistu-2dopravni-nehody-cyklistu-1dopravni-nehody-cyklistu