Výstava Malý pán s podtitulem Velká cesta jedné loutky v muzeu loutkářských...

Výstava Malý pán s podtitulem Velká cesta jedné loutky v muzeu loutkářských kultur v Chrudimi

2839
Sdílejte

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi zahajuje 4. března 2017 novou turistickou sezónu výstavou Malý pán s podtitulem Velká cesta jedné loutky inspirovanou úspěšným animovaným filmem režiséra Radka Berana. Zároveň připravilo pro svoje návštěvníky dárek v podobě rozšíření otevírací doby muzea i na pondělí.

Malý pán je půvabným loutkovým filmem na motivy dětské knížky Lenky Uhlířové a Jiřího Stacha nazvané Velká cesta Malého pána, s výbornou hudbou Milana Caise. Příběh o dobrodružství, které hlavní hrdina zažívá, aby našel, co mu vlastně v životě schází, se natáčel v reálné přírodě klasickým způsobem, bez použití triků moderní počítačové animace. Autorem loutek, scénografie i dekorací je výtvarník František Antonín Skála, který se rovněž postaral o zpracování a instalaci výstavy v chrudimském muzeu. Ta provede návštěvníky celou fantastickou krajinou filmu Malý pán včetně zastavení u hradu, kde sídlí Veliká tíseň nebo obydlí Malého pána v Dutém kopci, odkud se hrdina vydává na cestu, při které pozná, že nejdůležitější věcí v životě člověka i loutky je zdánlivě obyčejné přátelství. Ve výstavě jsou rovněž připraveny různé interaktivní vizuální a zvukové prvky, které se postarají o to, že se na chvíli ocitnete přímo uprostřed filmového světa Malého pána.

Vedle nové výstavy návštěvníky v této sezóně čeká i několik změn, které přispějí k lepší dostupnosti muzea a k celkovému zkvalitnění jeho služeb. Především dochází k posunu otevírací doby, která bude nově od pondělí do neděle, vždy od 8.30 do 17 hodin. Muzeum tak vychází vstříc přání mnoha návštěvníků, zejména z řad škol a dětských skupin. Od začátku sezóny dochází také k nepatrnému zvýšení vstupného pro dospělé návštěvníky, které ale bude kompenzováno možností podívat se na věž Mydlářovského domu zdarma.

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi, které v letošním roce oslaví 45. výročí svého trvání, je jednou z institucí, které se podílejí na uchovávání tradic českého loutkářství zapsaného v loňském roce na prestižní seznam kulturního dědictví UNESCO. Muzeum je rovněž jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí Pardubického kraje s více jak 40 tisíci návštěvníků za rok.

Zdroj: Břetislav Oliva, MLK Chrudim

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi
Břetislavova 74
537 60 Chrudim

Otevírací doba

Pondělí až neděle: 8:30–17:00

Zavřeno 1. 1., 17. 4. a 24.–26. 12.

Volný vstup do muzea je v tyto dny: Světový den loutkového divadla (21. 3.), Mezinárodní den muzeí (18. 5.), Muzejní noc, 1. 6., 28. 9., 28. 10., Den otevřených dveří památek

Vstupné

Plné 80 Kč
Snížené 40 Kč
Rodinné (2 dospělí + max. 5 dětí do 15 let) 200 Kč
Skupinové (min. 5 osob) 70 Kč / osoba
Děti do 6 let (mimo organizované skupiny) vstup zdarma
Organizované skupiny dětí do 6 let (např. MŠ) 20 Kč / osoba

 

Jednotné vstupné

Pouze sezónní výstava 50 Kč / osoba
Pouze krátkodobá výstava 30 Kč / osoba