Vyšetření melanomu – Hradec Králové – Masarykovo náměstí, čtvrtek 11.května

Vyšetření melanomu – Hradec Králové – Masarykovo náměstí, čtvrtek 11.května

3325
Sdílejte

Preventivně vzdělávací program „Spolu proti melanomu“ pořádá Česká průmyslová zdravotní pojišťovna již druhým rokem ve spolupráci s vybranými městy a dermatology. Principem programu je odborné vyšetření pigmentových skvrn na těle klientů, s cílem včasného podchycení nebezpečí vzniku zhoubného melanomu nebo jiných závažných onemocnění či komplikací. Akce je určena pro širokou veřejnost, zdravotní pojištění u České průmyslové zdravotní pojišťovny není podmínkou vyšetření. Všechna prováděná vyšetření jsou dobrovolná a pouze orientační.

Závěr takto provedeného orientačního vyšetření není nijak závazný. V případě podezření lékaře na některou vážnější formu onemocnění, pozve odborný lékař klienta na detailnější vyšetření v ordinaci, které stanoví přesnější diagnózu. Vyšetření je pro klienty prováděno bezplatně a bez záznamu do zdravotní karty nebo podobných databází. Klienti, kteří podstoupí uvedené dobrovolné vyšetření nemohou nárokovat léčbu na základě tohoto vyšetření.

Místo konání: Hradec Králové, Masarykovo náměstí
Čas konání: 11.5.2017 (ČTVRTEK), 10 – 17 hod.Co je to Melanom

Rakovina (karcinom) kůže patří v dnešní době k nejfrekventovanějším nádorovým onemocněním. Nejčastějším a nejnebezpečnějším druhem rakoviny kůže je melanom. Nadměrné vystavování kůže přímému slunci bez aplikace ochranného prostředku s vysokým UV faktorem (30 a více) a častá návštěva solária může vést až k rakovině kůže. Nejohroženějšími částmi těla pro výskyt rakoviny jsou ty, které jsou nejvíce vystavovány slunci (záda, ramena apod.). Každý rok je na světě nově diagnostikováno přibližně 160 000 nových případů melanomu, přičemž téměř 48 000 lidí v souvislosti s onemocněním melanomem umírá. V rámci rozvoje cestovního ruchu vzrostl v ČR výskyt melanomu za posledních 30 let až čtyřikrát.
Příčiny

Kůže je největší orgán lidského těla, který ho chrání před veškerými škodlivými vlivy. Melanom je zhoubný nádor kůže způsobený nekontrolovatelným růstem melanocytů-kožních buněk ve svrchní vrstvě pokožky, které produkují kožní pigment. Tento nádor je příčinou největšího počtu úmrtí na onemocnění rakovinou kůže.

Nejčastěji se melanom objevuje na plochách těla (kůži), které jsou vystavovány slunečnímu záření. Melanom může vzniknout na podkladě mateřského znaménka, ale i na pokožce, kde předtím znaménko nebylo. 30-50 % zhoubných kožních nádorů vzniká právě z mateřských pigmentových skvrn (znamének).

Rizikové faktory melanomu

  • Nadměrné slunění
  • Žádné či nedostatečné používání ochranných prostředků s UV filtry
  • Spálení kůže sluncem
  • Světlá kůže u lidí se světlými či zrzavými vlasy
  • Větší počet mateřských znamének
  • Dědičné geny

Příznaky

Příznaky melanomu mohou mít různé podoby. Melanom se projevuje jako zvětšující se skvrna, může dojít k vyvýšení nad okolí kůže, mění se pigmentace, může docházet ke krvácení, často projev svědí.

Rozlišujeme 4 typy melanomu

1. Povrchově se šířící melanom
Nejrozšířenější forma melanomu (tvoří zhruba 65% všech melanomů). Nejdříve roste po povrchu, později začne prostupovat do hlubších vrstev pokožky. Projevuje se jako hrbolek na tmavě hnědé až černé nepravidelné plošce.

2. Nodulární melanom
Statisticky tvoří tato forma zhruba 20% všech melanomů. Typické je, že se od začátku projevuje jako vyvýšenina na kůži, tzn. že nádor postupuje do větší hloubky kůže.

3. Lentigo maligna melanom
Tato forma melanomu se objevuje zejména u starších osob. Projevuje se jako plošky, na kterých se střídají světlejší a tmavší tóny hnědé.

4. Akrolentiginózní melanom
Vzniká především na vzdálenějších částech těla, např. na dlaních, chodidlech nebo pod nehty. Prvotně se podobá bradavici, modřině nebo mozolu.

vysetreni-melanomu-1vysetreni-melanomu