Volné vstupy každou první středu v měsíci. Muzea a galerie v Královéhradeckém...

Volné vstupy každou první středu v měsíci. Muzea a galerie v Královéhradeckém kraji se otevírají lidem

1810
Sdílejte

Každou první středu v měsíci nabídnou od prosince do konce roku 2023 volný vstup bezmála dvě desítky muzeí, galerií a hvězdáren v Královéhradeckém kraji. Poprvé budou expozice krajských kulturních zařízení přístupné zdarma ve středu 7. prosince. Pro děti do 10 let a seniory starší 65 let bude platit volný vstup od prosince do konce příštího roku na všechny dny v měsíci.

Vedení Královéhradeckého kraje chce tímto krokem lidem nabídnout v současné nelehké době snazší cestu za zážitky, které krajská muzea, galerie a hvězdárny nabízí. Kraj si zároveň slibuje i zvýšení návštěvnosti těchto zařízení.

Zvolili jsme poměrně zapamatovatelný termín: zkoušky sirén, které každé první středeční poledne zní celou zemí, budou lidem připomínat, že právě tento den mohou vyrazit s celou rodinou na řadu míst v kraji za kulturou bezplatně. Předpokládáme, že si díky tomuto kroku unikátní expozice našich galerií či muzeí prohlédnou i návštěvníci, kteří je dosud nenavštívili, a díky této zkušenosti se budou za krajskou kulturou vracet,“ uvedla Martina Berdychová, náměstkyně hejtmana kulturu, památkovou péči, cestovní ruch a oblast sociálních věcí.

Bezplatnou návštěvu každou první středu v měsíci nabídnou bezmála dvě desítky expozic v regionu, které zároveň umožní bezplatný vstup návštěvníkům do 10 a nad 65 let ve všechny dny.

V boji s dopady energetické krize a vysoké inflace přichází Královéhradecký kraj s řadou opatření, která mají nad rámec kroků nabízených státem přinést lidem další pomoc: bezplatný vstup do kulturních institucí je jen jedním z nich. Už před časem kraj představil možnosti podpory například pro spolky pracující s dětmi a mládeží.

Připravili jsme několik možností, jak podpořit volnočasové, sportovní, sociální i kulturní odvětví v regionu, na která jsme vyčlenili bez mála 15 milionů korun. Cílem není nahradit kompetenci státu, ale uvědomujeme si ohrožení zejména v oblasti volnočasových aktivit mládeže, kdy by v důsledku finanční zátěže rodiny nemohly podporovat své děti v zájmových činnostech,“ řekl hejtman Martin Červíček.
Výzva pro podávání žádostí o podporu pro spolky pracující s dětmi a mládeží je otevřená od poloviny listopadu a poběží do konce prosince. Informace žadatelé najdou na krajském dotačním portálu dotace.kr-kralovehradecky.cz.

Postupně přicházíme s dalšími kroky, které zahrnují například komunikační kampaň ‚Je normální si pomáhat‘, která by měla lidem v kraji zpřehlednit labyrint systému sociální pomoci. Tu totiž v současnosti potřebují lidé, kteří ji dosud nečerpali,“ doplnila náměstkyně Martina Berdychová.
Instituce, které od prosince 2022 do konce roku 2023 nabízí volné vstupné:

Galerie moderního umění Hradec Králové
Galerie výtvarného umění v Náchodě
GVUN galerie Malá
Hvězdárna v Úpici
Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové
Muzeum východních Čech v Hradci Králové
Muzeum války 1866
Regionální muzeum a galerie v Jičíně
Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou
Památník Karla Plachetky v Rychnově nad Kněžnou
Muzeum krajky Vamberk
Sýpka – muzeum Orlických hor (Rokytnice v Orlických horách)
Synagoga – památník Karla Poláčka v Rychnově nad Kněžnou
Muzeum Náchodska – Broučkův dům
Pevnost Dobrošov
Muzeum v klášteře v Polici nad Metují
Dřevěnka – stará škola v Polici nad Metují
Rodný domek A. Jiráska v Hronově
Čapkův mlýn – papírna v Hronově
Muzeum Aloise Jiráska v divadle v Hronově

zdroj: KHK