Víkend otevřených zahrad ve Slatiňanech – zámek Slatiňany – neděle 13. června...

Víkend otevřených zahrad ve Slatiňanech – zámek Slatiňany – neděle 13. června 2021

1928
Sdílejte

Letošní Víkend otevřených zahrad v zámeckém areálu Slatiňany se koná v neděli 13. června a nabídne šest komentovaných prohlídek, program pro děti o pěti aktivitách a v neposlední řadě návštěvníky zavede i do běžně nepřístupných míst.

Pracovníci správy státního zámku ve Slatiňanech spolu s odborníky z pardubického pracoviště Národního památkového ústavu připravili originální program určený pro návštěvníky ve věku 0-110 let. Mimo zámeckého parku a zahrady bude možné navštívit také běžně nepřístupnou zásobní zahradu a skleníky, které svému účelu nepřetržitě slouží již bezmála dvě staletí.

Program v nedělním dopoledni od 9:00 do 12:00 hodin je určen převážně pro rodiny s dětmi a odehrávat se bude na nádvoří zámku, kde si bude možné vytvořit 3D model zámeckého parku či autorský návrh této národní kulturní památky. V 9:30 a 11:00budou probíhat komentované prohlídky určené především pro dětské návštěvníky, vítán je samozřejmě také doprovod. Prohlídkami vás provede náš kolega, specialista na památky zahradního umění NPÚ, a zábavnou formou představí to nejzajímavější ze slatiňanské zámecké zahrady.

Pro dospělé jsou připraveny komentované prohlídky o historii a rekonstrukci zahrady vedené kastelánem zámku od 10:00 a 14:00 hodin.

Zcela výjimečně bude volně přístupná zásobní zahrada se skleníky, a to od 10:00 do 15:00 hodin. V rámci komentovaných prohlídek ve 13:00 a 15:00 hodin se bude možné seznámit s jejím posláním, historií a současným využitím. Zásobní zahradou vás provede vedoucí údržby zámeckého parku a představí také techniku na jeho údržbu.

Komentované prohlídky budou začínat před zahradním průčelím zámku a před pokladnou zámku pro návštěvu zásobní zahrady. Vstupné do zahrady je 30 Kč.