Velikonoce na zámku Pardubice – neděle 25.3.2018 od 11 hodin

Velikonoce na zámku Pardubice – neděle 25.3.2018 od 11 hodin

1246
Sdílejte

Tradice a řemesla Velikonoc v prezentaci Pardubického kraje pod patronací 1. náměstka hejtmana Romana Línka.
Studenti středních škol ve spolupráci s kulturními a sociálními organizacemi zřizovanými Pardubickým krajem připraví velkolepou oslavu Velikonoc pro malé i velké návštěvníky v areálu Zámku Pardubice. Vstup zdarma.

Ochutnáte mazance, jidáše, kynuté věnce a jiné velikonoční dobroty. 
Děti se potěší s kůzlátky, jehňátky, uvidí koně, oslíka, prasátka, králíky, drůbež a pomohou najít jméno pro letošní telátko.Ve velikonočních dílnách vyzkoušíte vazby a dekorace, výrobu velikonočních zápichů, zdobení perníčků, filcování ovčí vlny, velikonoční zahrádky – zasévání semínek do květináčů, pletení pomlázek, zdobení vajíček a mnoho další velikonočních technik a neotřelých nápadů, které připraví žáci středních škol a pracovníci kulturních a sociálních organizací Pardubického kraje. Zdarma budou přístupné i expozice a výstavy Východočeského muzea.

V rytířském sále zhlédnete malé divadelní představení. V areálu zámku bude připraven hudební program:
11.00 – 11.20 – Cimbálková muzika Kobylka
11.20 – 11.40 – Dětský folklorní soubor Radost
11.30 – 12.20 – Cimbálková muzika Kobylka

Slavnostní zahájení
13.00 – 14.20 – Dětský folklorní soubor Kvítek

14.10 – 16.00 – DKK Jazz trio
16.00 – 17.00 – Folklorní soubor Lipka
Východočeské muzeum v Pardubicích připomene lidový zvyk koulení vajec.
Na nádvoří zámku si vyzkoušíte velikonoční zvyk, který je rozšířen po celé Evropě.
Přímo z Pardubicka je dochován historický záznam o koulení vajec od Josefa Hanuše (1858–1938). Hanuš kolem r. 1890 píše:
Válek. Odpoledne scházejí se chlapci „na válku“; místo svahovité, porostlé travou, obyčejně na hrázi rybníka, kde koulí a hrají o vejce. Na mírném svahu hráze srovnají vejce do řady k proutku neb pomlázce, když se proutek zdvihne, kulí se vejce dolů. Čí vejce nejdál se dokulí, ten ostatní vyhraje neb se krejcarem vyplatí.
Po r. 1930 záznam rozšiřuje následovně:
V neděli velikonoční odpoledne a v pondělí na zámecké hrázi koulelo se o vejce. Zúčastnili se muži i mládež. K tomu vejce natvrdo se uvařilo, aby bylo těžké a dáleji se dokulilo.
Východočeská galerie v Pardubicích ukáže textilní výrobu broží.
Regionální muzeum v Chrudimi připraví velikonoční výtvarné dílny. Vyrobíte si zápichy v podobě vajíček, velikonoční přání a velikonoční zajíčky na sladkosti. Uvidíte Moranu a nazdobené líto (stromeček ozdobený pentličkami a barevnými vajíčky), tradiční velikonoční pečivo – mazanec, jidáše nebo beránka.

Regionální muzeum Vysoké Mýto předvede stloukání másla v máselnicích z první poloviny 20. století, jeho zpracování a tvarování v dřevěných formách. Uvidíte i předměty související se zpracováním mléka a mléčných výrobků v lidové kultuře – smetaník, lis na tvaroh a odstředivku na mléko.

Josef Fidler z Hlinska předvede výrobu žinylkových textilií na ručním stavu.
SOŠ a SOU Polička a SPŠ potravinářská Pardubice připraví sladké a slané kynuté velikonoční pečivo (koláče, vdolky, rohlíčky…) a trvanlivější sladké kousky ze školní cukrárny. Vše připravují žáci se svými učitelkami odborného výcviku.
SŠ zemědělská a VOŠ Chrudim přiveze na Velikonoce selátka, kozy, ovce a telátko, kterému již tradičně vyberou jméno návštěvníci akce. SŠZ a V Lanškroun ukáže krávu s teletem, oslici s malým oslíkem a koně. Zároveň nabídne školou vyráběné mléčné produkty – mléko, sýry nebo jogurtové dezerty.
SŠOŘ a S Žamberk představí dva obory – stavební a gastro. Děti si ozdobí perníčky, budou modelovat z cukrářské modelovací hmoty a vyřezávat dřevěné předměty.
SPŠ stavební Pardubice a SOŠ a SOU Třemošnice seznámí s prací uměleckých kovářů, malířů a truhlářů. Děti si jednoduché činnosti vyzkouší.
OU Chroustovice a SŠ zahradnická a technická Litomyšl přivezou na zámek velikonoční dekorace z přírodnin nebo suché vazby. Pro děti jsou připraveny tvořivé dílničky a malování na obličej. Nebude chybět ani malý včelí úl a prodej medu.
Gymnázium a SOŠ Přelouč umožní vyzkoušet řezanou grafiku s velikonočními motivy nebo velikonoční vystřihovánky.
VOŠP a SPgŠ Litomyšl zahrají divadelní představení. Připravené mají drobné velikonoční předměty a výrobu hrkačky.
Labská SOŠ a SOU Pardubice bude prodávat sladké i slané pečivo. Žáci připraví kávu pomocí metody „drip“ nebo velikonoční nápoje. Nebude chybět ani dětské tvoření.
U stánku Domu dětí a mládeže BETA si děti vyrobí velikonoční věnečky a dekorace.
DSS Slatiňany mají připravené výtvarné dílny a dílny pletení z pedigu.
Pracovní dílny a prodej výrobků připravila i Škola Svítání nebo Domov na zámku Bystré.
Rodičovské centrum Kulihrášek chystá výtvarné aktivity pro děti a výrobu velikonočních ptáčků na kolíček.
Ekocentrum Paleta poradí s pletením pomlázky a na jejich stanovišti si vytvoříte velikonoční zahrádku – zasejete semínka do květináčků.