Velikonoce na Veselém Kopci. Od 14. do 17. dubna 2017

Velikonoce na Veselém Kopci. Od 14. do 17. dubna 2017

2971
Sdílejte

V pátek 14. dubna zahájím muzeu v přírodě na Veselém Kopci jubilejní 45. návštěvnickou sezonu. Pro tento slavnostní okamžik je připraven program s názvem Velikonoce na Veselém Kopci. Od Velkého pátku 14. 4. do Pondělí velikonočního 17. 4. budete mít možnost prohlédnout si interiéry roubenek doplněné o ukázky velikonočního pečiva, zdobených vajíček a dalších tradičních předmětů.

Dozvíte se tu například o tom, proč se na Zelený čtvrtek peklo pečivo zvané jidáše, jaké byly tradiční způsoby zdobení kraslic na Horácku, nebo co lidé žijící před sto lety jedli na Boží hod velikonoční. Zajímavé jistě budou i ukázky zhotovování velikonočních předmětů: pletení pomlázek, zdobení kraslic různými technikami, pečení a tvarování velikonočního pečiva a dalších. Na Veselý Kopec totiž přijali pozvání lidoví řemeslníci, kteří nejen předvedou svoji dovednost, ale nabídnou své výrobky k prodeji. Po všechny dny si budou moci děti, ale i odvážní dospělí, vyzkoušet tradiční jarní hry – například tlučení špačků, honění obruče, chůzi na chůdách. Připraven je doprovodný program: v pátek 14. dubna vystoupí folklorní soubor Kohoutek z Chrudimi a v neděli 16. 4. vesele zahraje dechový kvintet Mrákotínka z Mrákotína. V pátek 14. dubna bude poprvé ve statku z Mokré Lhoty otevřena výstava s názvem Mozaika tradiční lidové kultury Pardubického kraje, která přiblíží fenomény z oblasti lidové kultury zapsané na krajském seznamu nemateriálního dědictví. Zároveň bude slavnostně pokřtěna knížka věnovaná historii vzniku SLS Vysočina.

Velikonoční jídla připravená podle tradičních receptů bude nabízet i Hospoda Na vejměnku přímo v areálu muzea. K dopravě na Veselý Kopec můžete využít i pravidelné autobusové linky. O Velikonocích bude Veselý Kopec přístupný denně i v pondělí 17. 4. od 9 do 16 hodin.

Přijďte si užít sváteční atmosféry a jarní přírody na Veselém Kopci. Těšíme se na vás!

Kudy na Veselý Kopec? Podívejte se do naší mapy

velikonoce-na-veselem-kopci-2017-2velikonoce-na-veselem-kopci-2017-1velikonoce-na-veselem-kopci-2017