Velikonoce na statku – 18. – 22. dubna 2019 – Šrámkův statek...

Velikonoce na statku – 18. – 22. dubna 2019 – Šrámkův statek Piletice

2363
Sdílejte

VÝSTAVA velikonočních kraslic a jarních zvykoslovných předmětů ze sbírek Spolku lidové tvorby Hradec Králové, jehož členky předvedou některé techniky zdobení kraslic a další lidová řemesla.
Součástí výstavy budou ukázky velikonočních výrobků a jarních dekorativních předmětů, kterými se představí žáci vybraných základních škol z Hradce Králové.


„Ben, ben, ben, blechy ven a vajíčka do košíčka sem“

Hradecká kulturní a vzdělávací společnost a Spolek lidové tvorby Hradec Králové i letos zvou veřejnost na velikonoční svátky do Piletic. V malebné roubence Šrámkova statku budou moci zájemci obdivovat bohatou sbírku kraslic Spolku lidové tvorby v rámci akce „Velikonoce na statku“. Výstava bude pro návštěvníky otevřena v tomto venkovském stylovém prostředí od Zeleného čtvrtka 18. dubna do Velikonočního pondělí 22. dubna vždy od 10 do 16 hodin.
Po všechny dny budou v  roubené chalupě předvádět členky Spolku lidové tvorby některé techniky zdobení kraslic (např. batikováním, malováním voskem, lepením slámou), navíc také lidová řemesla jako paličkování, zdobení perníčků, pletení pomlázky aj. Pro všechny návštěvníky jsou připraveny tvořivé dílničky, které skýtají možnost vyzkoušet si šikovnost vlastních rukou pod laskavým dohledem zkušených lidových řemeslnic. Zpestřením akce se jistě stane i nabídka knih na podporu zdraví a duchovního rozvoje z nakladatelství ADVENT-ORION, které se zaměřuje zejména na dětské knihy s poučením a knihy o zdravém životním stylu. Potěšit sebe a své blízké bude možné rovněž zakoupením tradičního lidového výrobku (perníčky, frivolitky, drobná keramika, pomlázka aj.).
K nedílné součásti výstavy již neodmyslitelně patří prezentace velikonočních prací a jarních dekorací,  kterými se představí žáci ZŠ Pouchov. Pozornost návštěvníků jistě upoutá i stálá expozice hospodářských a zařizovacích předmětů, mapujících život na vsi konce 19. a začátku 20. století.
O dovádění nebude nouze na přilehlém dětském hřišti, o drobné občerstvení se postará místní stylová hospůdka. Parkování je zajištěno na zadním dvoře statku.