V bydžovské nemocnici skončila JIP, pacienty přebere hlavně Jičín

V bydžovské nemocnici skončila JIP, pacienty přebere hlavně Jičín

2668
Sdílejte

Na interním oddělení nemocnice v Novém Bydžově skončil provoz jednotky intenzivní péče (JIP) k 31.12.2015 kvůli nedostatku lékařů.

Pacienti, kteří potřebují hospitalizaci na oddělení JIP budou od 1. ledna ve spolupráci se záchrannou službou převáženi do nemocnice v Jičíně nebo do fakultní nemocnice v Hradci Králové. ČTK o tom informoval ředitel Oblastní nemocnice Jičín Tomáš Jedlička. Nemocnice v Novém Bydžově patří královéhradeckému kraji, a organizačně spadá pod nemocnici Jičín.

JIP oddělení v Novém Bydžově, mělo tři lůžka a léčili se na ní například dechové obtíž, lehčí srdeční selhání, otoky plic či komplikace cukrovky. Nejednalo se o takzvanou pooperační JIP. Veškeré vybavení JIP zůstane k dispozici interně, která rozšíří svoji příjmovou a pohotovostní ambulanci. Na interním oddělení bude dál pracovat i personál končícího JIP oddělení.

Jedlička připustil, že obyvatelé Nového Bydžova budou vnímat zrušení JIP negativně. „Jsem přesvědčen o tom, že intenzivní péče bude pro občany dobře zajištěna, i když v jiném místě,“ uvedl. Trendem moderní medicíny je však koncentrace akutní péče do větších nemocnic, které mají širší diagnostické a terapeutické možnosti. Na péči o pacienta se v nich může podílet více lékařů různých odborností. Že takovéto řešení může fungovat, o tom se již přesvědčili i pacienti v nedalekých Hořicích v Podkrkonoší. Tamější nemocnice pacienty neošetřuje již delší dobu a funguje jako léčebna dlouhodobě nemocných.

Záměrem nemocnice v Novém Bydžově, je v budoucnu také vybudovat takzvaná expektační lůžka, která by sloužila k ošetření méně závažných stavů s několikahodinovou ošetřovací dobou bez nutnosti hospitalizace. Nyní je v bydžovské nemocnice vedle interny také léčebna dlouhodobě nemocných, rehabilitace, radiologické oddělení, plicní a chirurgická ambulance a lékařská pohotovost.

jednotka-intenzivni-pece-novy-bydzov