Turistický hradecký vláček vyjede na Velikonoce – v sobotu 31. března po...

Turistický hradecký vláček vyjede na Velikonoce – v sobotu 31. března po zimní přestávce

3951
Sdílejte

Po zimní přestávce se v sobotu 31. března 2018 do hradeckých ulic opět vrátí turistický silniční vláček dopravního podniku. Cestující proveze po dvou vyhlídkových trasách propojujících významná či turisticky zajímavá místa krajského města. Za svoji nedlouhou historii vláček přepravil přes dvacet tisíc pasažérů.

Provoz vyhlídkového vláčku bude zahájen v sobotu 31. března a bude trvat minimálně až do neděle 2. září. „Zájemci se mohou svézt 3x denně (středa až pátek) a v neděli. O nedělích v době letních prázdnin, bude vláček zajíždět do městských lesů. Na výběr budou opět trasy: č. 1 a jednou po trase č. 2. Tradičním nástupním i výstupním místem je parkoviště u Muzea východních Čech na Eliščině nábřeží. V případě skupin do deseti osob není třeba vláček speciálně rezervovat, vyšší počet osob vyžadují rezervaci. Dvě časově nenáročné trasy účastníkům jízdy přibližují zajímavá místa či stavby Hradce Králové a přibližují jejich historii i slovem průvodce. Celý text vyprávění je v paměti vozidlového počítače rozdělen do sekvencí, které jsou v určených místech na trase pomocí systému GPS pouštěny do reproduktorů ve vagoncích. Tak je zajištěna synchronizace příslušné části textu s projížděným úsekem.

Trasa č. 1červená, doba jízdy cca 35 minut: Muzeum východních Čech, ulice Palackého, Kotěrova, Divišova, Československé armády, Mostecká, Pražský most, Tylovo nábřeží, náměstí Svobody, Švehlova, Masarykovo náměstí, Šafaříkova, Gočárova, Ulrichovo náměstí, K. H. Máchy, Masarykovo náměstí, náměstí 5. května, Tyršův most, Divišova, Československé armády, magistrát města, Mýtská, Malé náměstí, uličky starého města – Dlouhá a Špitálská, Velké náměstí – zastávka pod Bílou věží, V Kopečku, Československé armády, Divišova, Eliščino nábřeží, ul. Palackého, Muzeum východních Čech.

Trasa č. 2– zelená, doba jízdy cca 40 minut: Muzeum východních Čech, ulice Palackého, Kotěrova, Divišova, Československé armády, Komenského, Regiocentrum Nový pivovar, zastávka Divadlo Drak, Orlické nábřeží, Ignáta Herrmanna, synagoga, Československé armády – okolo magistrátu města, Muzeum východních Čech.

Vláček neslouží jen pro jízdy dětí s rodiči, ale i pro mateřské a základní školy, školní výlety či akce pro starší obyvatele. Zájemci si mohou dohodnout předem i mimořádnou smluvní jízdu na území města a přilehlých obcí například pro firemní akce, jako doprovodný program regionálních konferencí, kongresů a sympozií, na školení či soukromé oslavy, svatby, třídní srazy nebo se stát atrakcí na dětských dnech,“ přibližuje další možná využití turistického vláčku František Meduna.




Ceník jízdného do městských lesů pro rok 2018. Zlevněné jízdné pro děti od 3 do 12 let přijde na 100 korun, plné jízdné pro cestující nad 12 let stojí 200 korun, za rodinné jízdné (dva dospělí a max. tři děti do 12 let) zájemci zaplatí 500 korun. ZTP a důchodci poté 150 korun. Jízda se uskuteční od minimální celkové úhrady 1800 korun. Jízdné je možné opět hradit z městské a volné karty.

V případě zrušení jízd pro nepříznivé počasí a z technických důvodů bude vždy tato informace zveřejněna do 10 hodin na označníku v odjezdovém prostoru u Muzea východních Čech a na webových stránkách dopravního podniku www.dpmhk.cz, kde je možné najít i aktuální jízdní řád, mapky tras a další informace.

zdroj + foto: www.dpmhk.cz





turisticky-vlacek-hradec-kralove-foto-dpmhk-1turisticky-vlacek-hradec-kralove-foto-dpmhkTECHNICKÉ PARAMETRY TURISTICKÉHO HRADECKÉHO SILNIČNÍHO VLÁČKU

Tažné vozidlo – lokomotiva:

• pohon obou náprav

• d/š/v = 4850/1695/2400 mm

• nejvyšší max. povolená rychlost 25 km/hod.

• obsah motoru zn. ISUZU 2600 ccm

• palivo benzín BA 95

• stoupavost 12%

Přípojná vozidla – vagónky:

• 12 míst k sezení (jeden vagónek) – celková kapacita 36 míst

• možnost zakrytí bočními plachtami při nepříznivém počasí

• brzděné s řízením všech náprav

• ozvučené reproduktory pro výklad během jízdy

Souprava:

• délka 18,1 m (lokomotiva a tři vagónky)

• poloměr zatáčení 7 m

Celková maximální kapacita: 36 míst k sezení

Výrobce:

PETERKA & synové – sdružení podnikatelů, 542 37 Batňovice 150, Česká republika