Světový den vody – ČOV v Jičíně, Hořicích a ve Staré Pace...

Světový den vody – ČOV v Jičíně, Hořicích a ve Staré Pace otevírají své brány

2686
Sdílejte

Na Světový den vody otevírá již tradičně Vodohospodářská a obchodní společnost a.s. své čistírny odpadních vod. Nabízí v nich exkurze pro školy, ale i den otevřených dveří pro veřejnost, kdy se zájemci mohou podívat, jak čištění vod probíhá. Letos veřejnost může nahlédnout do tří největších ČOV v Jičíně, Hořicích a ve Staré Pace, a to v pátek 24. března 2017 od 13 do 17 hodin. Tématem bude „Co do kanalizace nepatří“. VOS a.s. navíc letos poprvé navázala spolupráci s Centrem přírodních věd – Hvězdárnou Jičín, které připravilo pro školy speciální výukový program.“

Co nepatří do kanalizace?

Hygienické potřeby
Do kanalizace v podstatě nepatří nic jiného než toaletní papír. Veškeré dámské hygienické potřeby, odličovací ubrousky, tampony nebo tyčinky na ušní hygienu rozhodně patří jen do komunálního odpadu.

Tuky a oleje
Ano, tak to činí nejspíše většina obyvatel. Olej z pánve putuje rovnou do dřezu… Už málokdo si ale uvědomí, že tuky v odpadních vodách zhrudkovatí a zacpávají potrubí a čerpadla. Velmi těžko se pak odstraňují. Použité tuky a oleje patří do plastové láhve a následně do sběrného dvora. Rozhodně nepatří do kanalizace!

Zbytky z kuchyně
Zbytky z jídel, slupky z ovoce a zeleniny, maso nebo zbytky z drtiče odpadu patří do kompostu na zahrádku nebo do bioodpadu. Pokud nezbude nic jiného, tak do komunálního odpadu. Nikoliv však do kanalizace!

Léky, kapky, sirupy
Veškerá prošlá léčiva se vrací pouze do lékárny. Nepatří ani do komunálního odpadu, natož do kanalizace! Zde je zásadní problém v tom, že účinné látky v léčivech většinou nedokážeme při procesu čištění odpadních vod odstranit. Může se stát, že některé pak končí ve volné přírodě, tedy v našich řekách.

Děkujeme, že neházíte odpad do kanalizace!
www.vosjicin.cz
facebook.com/vosjicin.cz

den-otevrenych-dveri-vodarna-horice-jicin-stara-paka co-do-kanalizace-nepatri-2 co-do-kanalizace-nepatri-1 co-do-kanalizace-nepatri