Svátky růží 2017: „Nevěstina růže“ na Opočně – víkend 1. a 2....

Svátky růží 2017: „Nevěstina růže“ na Opočně – víkend 1. a 2. července 2017

1889
Sdílejte

Osmý ročník prohlídek zámku provoněných bohatými historickými vazbami ze stovek květin, zejména jejich královny – růže.

Květiny jsou po mnohá staletí neodmyslitelnou složkou svatebního obřadu. Způsob použití rostlin na svatbě se však dlouhodobě vyvíjel a proměňoval. Svatební kytice, jak ji známe dnes, tj. jako květinová vazba nesená nevěstou, se používá zhruba od 17. století. Během té doby se však mnohokrát změnila její tradiční podoba i funkce. Prvotním účelem svatební kytice byla ochrana před zlými silami ohrožujícími společnou budoucnost manželů, z toho důvodu se do kytice přidával česnek a další léčivé a vonné byliny.

V současné době je funkce svatební kytice především okrasná, čemuž odpovídá i bohatá a různorodá nabídka květin. I přes to, že je možné mít svatební kytici složenou z exotických rostlin různých druhů, se největší popularitě těší svatební kytice z růží. Jako symbol lásky je tradičně vnímána růže rudá, proto bude letošnímu ročníku kralovat právě ona.

A protože růže není pouze součástí kytice nevěsty, ale také nedílným prvkem dekorace celého svatebního obřadu, je samozřejmé, že tomu přizpůsobíme vyzdobení interiéru zámku.

Pro navození svatební atmosféry budou květinová aranžmá růží doplněna o dobové fotografie zapůjčené ze soukromé sbírky.

Srdečně Vás zveme k návštěvě!

Květinová aranžmá bude možné zhlédnout v rámci prohlídek zámku v jeho návštěvní doběVstupné se akcí nenavyšuje.

Fotogalerie z předchozího ročníku

svatky-ruzi-statni-svatek-opocno