Stíhání kohouta – Holice neděle 27.9.

Stíhání kohouta – Holice neděle 27.9.

2661
Sdílejte

I letos se přijďte společně pobavit na již třetí Stínání kohouta. Pořádáme ho pod záštitou místostarosty města Holice za podpory BV elektronik s.r.o. v neděli 27. září 2015 od 14 hodin v areálu městské tržnice (naproti autobusovému nádraží). Předpokládaný konec je v 19 hodin.

Program:
  • Výroba masek (pro děti do průvodu) a krojovaný průvod s kouhoutem Bohdanem
  • Soutěžní pásmo pro děti o ceny: např. kuličková dráha, malování na sádrové odlitky (cena soutěžního pasu 60,- Kč)
  • Soutěž o Nejlepší posvícenský koláček (soutěžící – maximálně 10 – musí upéct 60 porcí koláčků cca 3×3 cm – asi z 1 kg mouky – s libovolnou náplní; přihláška níže) – ochutnávat budou lidé, kteří si zakoupí degustační pas (50 Kč/10 vzorků)
  • Stínání kohouta Bohdana (hlavní cenou je živý kohout) – zlatý hřeb programu ve dvou kategoriích – pro děti a pro dospělé
  • Malování na obličej
  • Živá hudba, tanec Česká beseda
  • Posvícenské koláčky, chutné pivo a další občerstvení
Jak je to se stínáním?

Stačí mocný švih šavlí a hlava kohouta, zlotřilce, který má na svědomí všechny malé i velké pohromy a protivenství páchaná lidech, se přihlížejícím skutálí k nohám. Následně skončí kohout v kotli a na vývaru z něj si pochutná místní kutálka. Tímto způsobem by tradiční lidovou slavnost stínání kohouta praktikovali ještě na počátku minulého století naši předkové. Na Holicku však již dávno upadla v zapomnění. Pojďme ji proto společně obnovit. Stínání kohouta se konalo o posvícení. Muži měli se zavázanýma očima šavlí setnout kohoutovi hlavu, což bylo velmi obtížné. Kohout symbolizoval zlo a nepořádek a předem býval odsouzen. Jelikož posvícení se slaví v době po žních, často se slavnost konala také jako poděkování za úrodu. Kohout také symbolizoval plodnost. Jistě se přihlásí dost švarných holických junáků, kteří se do obtížného úkolu pustí a zlotřilého kohouta se pokusí ztrestat. Nebojte se, při posvícenském stínání kohouta krev nepoteče. Živý kohout bude pouze přihlížet, jak o hlavu přijde či nepřijde jeho věrná dřevěná kopie. I šavlička bude bezpečná. Nikomu se nic nestane, ale legrace a pobavení si jistě všichni užijeme dosytosti.