Španělská slavnost 450. let zámku Litomyšl – sobota 28. července

Španělská slavnost 450. let zámku Litomyšl – sobota 28. července

1576
Sdílejte

Poslední víkend v červenci bude ve znamení připomenutí si toho, jak Vratislav z Pernštejna z velké lásky pro svoji španělskou manželku zámek vystavěti nechal. Zažijte atmosféru španělského života – přijďte ve španělských barvách nebo alespoň s růží ve vlasech!

Při narozeninových oslavách chce město Litomyšl připomenout Španělku Marii Mangrique de Lara, která do Čech v roce 1555 přivezla i sošku slavného Pražského Jezulátka. Získala ji od své matky jako dar ke sňatku s Vratislavem z Pernštejna a je možné, že byla nějakou dobu uchovávána i na litomyšlském zámku. V minulosti i dnes jsou jí připisovány vyslyšené modlitby a zázračná uzdravení.

V rámci Španělské slavnosti 28. a 29. července 2018 ožije zámecké návrší španělskou hudbou i tancem. Přijďte zažít atmosféru španělského života ve španělských barvách nebo alespoň s růží ve vlasech! Ochutnejte španělské speciality, poslechněte si flamencové kapely nebo se zadívejte na flamencové tanečnice! Zúčastněte se bubenické či ohňové show a nechte se vyfotografovat ve speciálním Andělském fotokoutku s letošním oslavencem v pozadí. Čeká na vás i odpolední architektonická prohlídka či speciální sobotní večerní procházka zámkem s hudbou. Každou půlhodinu od 18. do 21. hodin vám „starý mnich“ Martin Karlík (znáte z Radiožurnálu) v nejstarší části zámku, která pamatuje Kostkovský hrad i sídlo litomyšlských biskupů (a je běžně nepřístupná), odvypráví příběh zámku. Při této prohlídce nebude chybět ani „narozeninový doušek“ Elixíru Lázní ducha. Prodlouženou večerku bude mít i Zámecké sklepení se sochami Olbrama Zoubka a Srdcem pro Václava Havla i Městská obrazárna ve II. patru zámku – navštívit je lze až do 21.00 hodin.

V neděli odpoledne je na programu děkovná mše svatá v zámecké kapli archanděla Michaela a poté pořad Ve víru flamenca aneb Španělské poblouznění na zámku Litomyšl. Pořadem provází Václav Žmolík, zpívá Karolína Žmolíková, na klavír hraje Ahmad Jafar Hedar a na kytaru Miroslav Žára.

spanelska-slavnost-litomysl-2048