Smetanova Litomyšl – 15. června – 2. července 2023

Smetanova Litomyšl – 15. června – 2. července 2023

2249
Sdílejte

65. ročník Smetanovy Litomyšle se odehraje v termínu od 15. června do 2. července 2023.
Půlkulatý ročník Smetanovy Litomyšle zahájí ve čtvrtek 15. června Česká filharmonie, o sedmnáct dní později, v sobotu 2. července, jej zakončí Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK.

Historie festivalu Smetanova Litomyšl
Již od roku 1949 je v rodišti zakladatele české národní hudby Bedřicha Smetany, starobylé východočeské Litomyšli, pořádán velký hudební festival. Jeho hlavní programovou náplní jsou operní inscenace, koncertní provádění oper, ale také galakoncerty, oratoria, kantáty a písňové večery, tedy formy, v nichž je dominantou vokální umění. Stranou však nezůstávají ani hudba symfonická, instrumentální či komorní, prostor zde nachází balet stejně jako koncerty chrámové, promenádní nebo i přesahující do jiných žánrů.

Centrem festivalového dění je nádherný areál Státního zámku Litomyšl, který byl v roce 1999 zapsán na seznam kulturního světového dědictví UNESCO. Hlavní pořady se konají zejména v akusticky dokonalém II. nádvoří s unikátním výsuvným zastřešením, ale také v audienčním sále zámku, jeho unikátním divadélku a kapli, v litomyšlských chrámech, ve Smetanově domě a pravidelně též ve vybraných místech Pardubického kraje.

Návštěva Smetanovy Litomyšle bývá nevšedním zážitkem, kromě zajímavé dramaturgie a špičkových interpretačních výkonů nabízí pobyt mimo ruch a shon metropole, v místě s mimořádným géniem loci.