Analýza modelových dopadů na odvětví cestovního ruchu v Pardubickém kraji pracovala se třemi variantami uvolňování opatření – varianty „červen“, „září“, „leden“. Všechny předpokládají výrazný hospodářský propad tohoto těžce zasaženého odvětví. Jeho hloubka l bude přímo závislá na termínu uvolňování restriktivních opatření, ale také na změně chování zákazníka.
„Je to to situace, která silně doléhá zejména na drobnější soukromé provozovatele v oblasti cestovního ruchu v našem kraji. Analýza předpokládá, že do června přibližně 3-5 procent těchto subjektů ukončí činnost. Pokud by tato situace trvala po celý rok, bylo by to až 20 procent subjektů,“ konstatuje radní pro cestovní ruch René Živný a pokračuje: „Dopad to má ale už nyní také na veřejné rozpočty. Do nich v loňském roce putovalo z cestovního ruchu v Pardubickém kraji 2,8 miliardy korun. Letos to bude podstatně méně.“
Profesní organizace v oblasti cestovního ruchu vytvořily společný „Záchranný plán cestovního ruchu ČR Covid 2020“. Požadují v něm, aby stát pomohl odvětví, které je nejvíce postiženo dopady krize související s pandemií koronaviru podobně jako v Rakousku, Německu a řadě dalších zemí. Tam státy podporují firmy v cestovním ruchu například jednorázovými dotacemi nebo nevratnými půjčkami podle počtu pracovních míst a převzetím až 90 % všech mzdových nákladů na dobu tří měsíců.
„Nyní vláda přišla s termínem možného uvolnění služeb ubytování a stravování za určitých podmínek v červnu. Vzhledem k tomu, že budou hranice pro turismus minimálně ještě v létě zavřené, přijdou naše destinace o všechny zahraniční turisty. Na druhé straně počítáme s tím, že návštěvníky ze zahraničí nahradí ti domácí. Rád bych projednal možnosti pomoci tomuto odvětví ze strany našeho kraje a Destinační společnosti Východní Čechy s radními i zastupiteli Pardubického kraje. Minimálně je to možné v oblasti zvýšeného marketingu, ale třeba najdeme i jiné způsoby,“ dodal René Živný.
zdroj: Pardubický kraj