Policie vyfasovala čtyřkolky – čínské Gladiatory

Policie vyfasovala čtyřkolky – čínské Gladiatory

5938
Sdílejte

Policisté z Královéhradeckého a Pardubického kraje převzali sedm nových čtyřkolek. Ty jim mají pomoci během zásahů v těžkém terénu a při mimořádných událostech. Do poloviny prosince policie v ČR převezme celkem 46 takovýchto strojů, které včetně úprav stály cca 28 milionů korun. Většinu prostředků policisté získali díky Evropským fondům.

Čtyřkolky budou nasazeny především v horských úsecích, ale to že je dostávají kraje, neznamená, že nejsou využitelné také během mimořádných událostech po celé České republice. „Budeme je využívat podle potřeby při řešení mimořádných událostí například povodní,“ upřesnil náměstek policejního prezidenta Petr Petřík pro ČT.

Přímo na Královéhradecku a Pardubicku se s nimi počítá především pro Krkonoše, Adršpach, Broumovsko a Orlické hory. „Dneska se můžou policisté především z Vrchlabí, Pece pod Sněžkou, Špindlerova Mlýna, Deštné a Police nad Metují těšit na krásný vánoční dárek,“ doplnil krajský policejní ředitel Martin Červíček.

Podle Červíčka hraje pro policii ČR velkou roli kritérium dojezdového času, kterou v horských oblastech a nepřístupném terénu mnohdy doprava auty výrazně prodlužuje. Kromě mimořádných událostí využijí policisté čínské Gladiatory například během pátrání po osobách. „Potřebujeme hlídkovou službu dostat do míst, kde se tak často nevyskytujeme,“ shrnul Červíček.

„Má to vyhřívané rukojeti, vyhřívané sedačky a fouká to i na nohy. V létě může být využívána jako motocyklová čtyřkolka, v zimě pak osazena pásy s adaptéry pro sníh,“ popsal vybavení stroje správce policejního vozového parku Pavel Fidrmuc.

Čtyřkolky v barvách policie ČR jezdí rychlostí až sto kilometrů v hodině a jsou vybavené také navijáky. Hluk stroje je tlumený, na vzdálenost padesát metrů není téměř slyšet. Součástí zakázky byly také speciální kombinézy a přilby pro policisty. Policie už vyškolila 92 řidičů, tedy dva policisty na každou čtyřkolku.

gladiatory-ctyrkolky-policie-cr-ctk