Podchod u Centrálu se oprav opět nedočká

Podchod u Centrálu se oprav opět nedočká

1771
Sdílejte

Ostudný, žalostný, depresivní – tak o stařičkém podchodu poblíž kina Bio Central v centru Hradce Králové hovoří místní. I přes slibovanou rekonstrukci chátrat dál. Technici totiž pod podchodem objevili zbytky chemikálií, což opravy zkomplikuje a také prodraží.

Poslední plány počítaly dokonce s rozšířením podchodu o jedno rameno. Teď se ale všechny přípravy zastavily a město opravy opět odsouvá na neurčito. Navíc dotační programy, díky kterým se mělo rekonstruovat, stačily vyschnout a Hradec Králové tak nemá za co opravovat. „V rámci přípravy této investiční akce jsme udělali sondy a zjistili, že u podchodu je lokalizovaná velká ekologická zátěž z minulosti. Musíme počkat na vhodné dotační tituly, které nám umožní zátěž detailněji zmapovat a následně také odstranit,“ přiblížil náměstek primátora Jindřich Vedlich s tím, že příslušné dotační tituly už jsou vypsány a čekání tak zřejmě nebude dlouhé.

Původně měla oprava podchodu proběhnout společně s kompletní rekonstrukcí hradecké třídy Karla IV. – jak se říká z jedné vody na čisto. Z dlouho plánovaných a rozsáhlých oprav jedné z hlavních ulic ve středu města však kvůli nedostatku peněz nakonec také sešlo, a tak zhasla naděje i na modernější podchod.

Variant rekonstrukce přitom bylo několik. „Vzhledem k tomu, že další dotační období neumožňuje tuto velmi finančně náročnou investiční akci profinancovat s pomocí dotačních peněz, tak jsme od realizačních příprav upustili,“ potvrdil informaci na nedávné veřejné schůzi s občany náměstek primátora pro rozvoj Jindřich Vedlich.

Osud podchodu se přitom dotýká hned dvou městských Hradeckých částí – Středu města a Pražského Předměstí. Každý den tudy proudí tisíce lidí, kteří se zrovna v „přívětivých prostorech“ necítí dobře.

podchod-hradec-kralove-central