Pardubičtí kriminalisté zajistili 231 kusů padělaných bankovek. Viníkům hrozí 3-8 let vězení.

Pardubičtí kriminalisté zajistili 231 kusů padělaných bankovek. Viníkům hrozí 3-8 let vězení.

2125
Sdílejte

Pardubičtí kriminalisté obvinili dva muže (23 a 25 let) a jednu osmnáctiletou ženu z padělání a pozměňování peněz, za což jim hrozí 3-8 leté vězení. Od vzniku Krajského ředitelství policie Pardubického kraje jde o nejvyšší počet zajištěných padělaných bankovek v kraji. V tuto chvíli má policie zajištěno 231 kusů padělků nominálních hodnot 200, 500, 1.000 a 2.000 korun v částce 208.800 korun.

Na začátku jsme evidovali tři oznámení, v nichž neznámý pachatel zaplatil za mobilní telefon falešnými bankovkami. Jeden případ se stal v Pardubicích, druhý v Chrudimi. Třetí, podobný skutek, se měl odehrát taktéž v Pardubicích, ale tam k předání peněz nedošlo, neboť pachatel utekl i s telefonem, který šel údajně oproti cizímu občanskému průkazu „coby zástavě“, ukázat své mamince.

Jak se podařila odhalit totožnost podezřelých?
Do pátrání po pachateli se zapojili pardubičtí i chrudimští kriminalisté. Z popisu osob natipovali konkrétní jméno a ukázalo se, že jejich poznatky jsou správné. Prodejce tří mobilních telefonů měl oklamat 25letý muž, který „zakoupené“ telefony měl obratem prodat a pravé bankovky užít pro vlastní potřebu. Z dalšího prověřování vyplynulo, že padělání peněz nemá mít na svědomí pouze on, ale i jeho o dva roky mladší kamarád. Z „přechování“ bankovek je obviněna i 18letá žena, která s vědomím, že jsou falešné, je ve svém zavazadle uschovala a převážela na jinou adresu.

Bankovky měli vyrobit muži na začátku srpna letošního roku pomocí multifunkční laserové tiskárny, kterou vlastnil jeden z nich. Okraje nestříhali nůžkami, ale k rovným liniím využili řezačku. V tuto chvíli máme zajištěno 231 kusů padělků nominálních hodnot 200, 500, 1.000 a 2.000 korun ve v částce 208.800,- korun. Jednadvacet padělků užil 25letý obviněný k výše zmíněným nákupům mobilních telefonů, další byly zajištěny 13. září 2016 v kabelce mladé ženy a tři dvoutisícové bankovky při domovní prohlídce.

Mladší muž je od 5. září 2016 ve vazební věznici za další trestnou činnost páchanou v jinem kraji. O dva roky starší „komplic“ je taktéž stíhán vazebně, ale v jiném místě, aby se nemohli domlouvat na nových verzích svých výpovědí. Je zřejmé, že vzhledem k jeho trestní minulosti a nedávnému podmínečnému propuštění z výkonu trestu, soudce vazbu akceptoval.

Jak byla hodnocena kvalita bankovek?
Uvedené padělky nelze řadit mezi ty, které by byly za běžného světla způsobilé oklamat laickou veřejnost. Při kopírování nedošlo ani k záměně sériových čísel, vždy šlo pouze o kopii jedné pravé bankovky. Zdařilost je dle zkoumání České národní banky předběžně hodnocena z pětibodové stupnice číslem 4, tudíž jako méně zdařilá.

Připomínáme, že letos jde o druhý případ, kdy se v poměrně brzké době podařilo odhalit podezřelé osoby, které se snažily vyrábět bankovky a udávat je do oběhu.

por. Bc. Eva Maturová

Zdroj: PČR

padelani-penez-pardubicepadelani-penez-pardubice-1