Památka UNESCO v Kladrubech plní připomínky centra pro světové dědictví

Památka UNESCO v Kladrubech plní připomínky centra pro světové dědictví

4524
Sdílejte

Desátého července uplyne rok od zapsání Krajiny pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem na Seznam světového dědictví UNESCO pod pořadovým číslem 1111. Památka byla na zasedání v Ázerbájdžánu zapsána s určitými podmínkami. Členové Rady památky se nyní pod vedením jejího předsedy Romana Línka sešli, aby příslušné kroky zhodnotili.

„Letošní plenární zasedání UNESCO, které se mělo konat na přelomu června a července v Číně, bylo kvůli koronavirové situaci ve světě zrušeno a přeloženo na podzim do Paříže. V souvislosti s tím máme štěstí, že jsou Kladruby nad Labem už zapsané. Dnes jsme navíc mohli konstatovat, že jsme všechny zásadní připomínky vyřešili a požadované materiály zaslali poradním orgánům Centra světového dědictví. Budeme čekat na vyjádření, zda je vše v pořádku, nebo je potřeba ještě něco doplnit,“ konstatoval Roman Línek.

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem vypracoval během uplynulého roku zcela nový návrh Management plánu i novou Strategii návštěvnického managementu. V projednávání je nyní také rozšíření nárazníkové zóny památky podle požadavků směrem na jih za řeku Labe, což v zákonných lhůtách projednává správní orgán Městského úřadu v Přelouči. Nárazníková zóna je důležitá z toho důvodu, aby v krajině v nejbližším okolí památky nevzniklo něco, co by ji mohlo znehodnotit. Dále je zpracovaná i studie o možných hrozbách vyplývajících zejména z klimatických změn a o tom, jak se s nimi vyrovnat.

Účastníci hovořili o rehabilitaci jednotlivých staveb v celém areálu i o potřebné infrastruktuře mimo jeho hranice. Hřebčín průběžně opravuje jednotlivé historické stavby hospodářského charakteru. Připravuje také revitalizaci historického vodního systému, který přivádí vodu z Opatovického kanálu takzvaným Kladrubským náhonem a pak ji rozvádí pomocí vodotečí po dalších pozemcích. V plánu je i rehabilitace stromořadí a živých plotů, které lemují pastviny. Výsadbou vegetační clony bude vizuálně odcloněna také Chvaletická elektrárna.

Na řadu dalších oprav či staveb budou hledat jejich investoři v následujících letech finanční prostředky. „Jedná se především o most v Řečanech nad Labem, o kterém jednáme se státem. Dále máme připravený projekt nové školní jízdárny naší střední školy, kde čekáme na možnost čerpání financí z evropských fondů. Obec Řečany nad Labem zvažuje postavit záchytné parkoviště těsně za hranicí areálu. Energetici počítají v delším časovém horizontu s vymístěním vedení vysokého napětí, které přetíná krajinu v současné době. A připojují se i soukromé iniciativy jako například majitelé zámečku v nedalekém Semíně. V místě, kde se narodil architekt Josef Gočár, připravují stavbu minipivovaru a ubytovací kapacity pro stovku osob,“ dodal Línek.

„Jedním z dalších doporučení ze strany Centra světového dědictví UNESCO je i podpora prezentace hodnot zapsané krajiny. Za tímto účelem hřebčín připravuje na letošní rok vydání nové publikace s názvem Kouzlo krajiny krásných koní. Kniha vyjde v české i anglické verzi,“ uvedl ředitel národního hřebčína a člen rady památky Jiří Machek.

Rada památky UNESCO bude pokračovat ve své činnosti i v příštích letech tak, aby chránila hodnotu tohoto statku. Jejími členy jsou náměstci ministrů zemědělství, kultury, životního prostředí a místního rozvoje, dále zástupci kraje, senátu, památkářů, hřebčína a další odborníci. Předsedou je 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

zdroj: Pardubický kraj