Oprava průtahu přes Náchod se odkládá. Kvůli obcím Horní Radechová a Kocbeře

Oprava průtahu přes Náchod se odkládá. Kvůli obcím Horní Radechová a Kocbeře

1426
Sdílejte

O víkendu 18. – 19. března 2017, mělo dojít k zahájení opravy silnice přes Náchod k hranici s Polskem. Oprava se ale odkládá. Proti trase objížďky pro kamiony vznesly výhrady obce Horní Radechová a Kocbeře. Ředitelství silnic a dálnic kvůli tomu zatím nedostalo povolení k objízdné trase a se stavbou tak není možné začít.

Horní Radechová a Kocbeře jsou proti. Nikdo s námi nejednal, brání se obce

Oprava Náchodem začala již v roce 2016, letos mají přijít na řadu opravy dvou úseků, od vjezdu do Náchoda po křižovatku Slávie a úsek na výjezdu z Náchoda směrem ke státní hranici. Objížďku je potřeba stejně jako při minulé opravě pro kamionovou dopravu jedoucí z Polska a od Broumova. Kamiony by měly ve směru na Hradec Králové jet celkem 65 kilometrů dlouhou objížďkou přes Horní Radechovou, Červený Kostelec, Úpici, Trutnov a Kocbeře. Ve směru od Hradce k hranici by měly projíždět stavbou. Osobní auta budou jezdit přes stavbu a objížďkami ve městě. Obce Horní Radechová a Kocbeře si ale stěžují, že s nimi o plánované objížďce nikdo nejednal. Nedaly tedy k objížďce kamionů souhlas.

Obec Horní Radechové uvedla, že jejich připomínky donedávna nikdo neřešil. „Loni nás ujišťovali, že objížďka přes nás již v roce 2017 nepovede, že provoz v Náchodě bude kyvadlový,“ uvedl starosta Jiří Seidl. „Měli na to celou zimu a shánějí povolení a razítko týden před zahájením objížďky,“ dodal Jiří Seidl pro Českou televizi. Obci také vadí, že objížďka, zvýší provoz v obci o 3000 kamionů denně, a trvat má osm měsíců.

Také starostce obce Kocbeře Evě Rezkové vadí, že s obcí nikdo povolení objížďky až do minulého týdne neřešil. „Není to z naší strany blokace, ale nedali nám šanci vznést připomínky. Máme zde čtyři přechody, ale kvůli silnému provozu ani nepřejdeme silnici. Vadí nám hluk,“ řekla. Uvítala by zesílený dohled policie nad dopravou v obci.

Starosta Náchoda: Není to kolegiální, zastavili tím celou stavbu

Ředitelství silnic a dálnic se kritice obcí brání. „Ta jednání probíhala už od počátku února, takže rozhodně odmítáme, že bychom nekomunikovali se zástupci obcí,“ uvedl mluvčí ředitelství Jan Studecký.

Radnice v Náchodě neskrývá zklamání. „Na jedné straně těm starostům rozumím, protože když deset dní předem přijde stát a chce podpis, tak to je velice nepříjemné. Ovšem na druhou stranu musím říci, že to není kolegiální,“ uvedl starosta Náchoda Jan Birke. „Zastavili mně kompletně celou stavbu. To se prostě nedělá,“ dodává Birke.

Řešení vzniklé situace nyní mají v rukou úředníci kraje. Na úterý pozvali všechny zúčastněné k jednání. „Po zvážení závažnosti argumentů dotčených obcí posoudíme, zda bude vydáno kladné souhlasné stanovisko o uzavírce,“ uvedla mluvčí hejtmanství Martina Götzová. Případ řeší krajský odbor dopravy a silničního hospodářství.

Po opravě by měla být doprava na silnici přes Náchod plynulejší a bezpečnější. Celkové náklady opravy jsou přes 130 milionů korun. Město v rámci rekonstrukce tranzitní silnice opravuje také chodníky, veřejné osvětlení a rozhlas. Odklon tranzitní dopravy mezi Českem a Polskem by měl Náchodu přinést až obchvat, město o něj usiluje zhruba 20 let. V únoru 2017 stavba obchvatu získala územní rozhodnutí.

zdroj: ČT