Oprava nemocnice v Náchodě se opět odsouvá, kraj zrušil tendr na dodavatele

Oprava nemocnice v Náchodě se opět odsouvá, kraj zrušil tendr na dodavatele

2771
Sdílejte

Rekonstrukce oblastní nemocnice v Náchodě, která se měla přestavovat za zhruba 1,3 miliardy korun, se opět odsouvá. Nové vedení Královéhradeckého kraje zrušilo výběrové řízení na přestavbu. Rada tak rozhodla z důvodu narušení transparentnosti tendru. Ten byl již několikrát odsunutý.

Rozhodování radních ovlivnil zásah protikorupční policie v sídle Královéhradeckého kraje, krajského zdravotnického holdingu a na dalších místech po republice, ke kterému došlo v září 2016. Během něho vyšlo najevo, že při přípravě tendru unikly k jednomu ze zájemců o zakázku důležité informace.

Ve veřejně dostupných zdrojích se hovořilo o firmě Hochtief. Já jsem však žádné policejní materiály neviděl,“ řekl pro MF DNES hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD).

Dozvěděli jsme se z příkazu k prohlídce prostor, že mimo jiné byly jednomu z potencionálních uchazečů zveřejněny informace ještě předtím, než byla dokumentace dána k soutěžení. Tím mohlo dojít k narušení podmínek pro ostatní uchazeče o tuto zakázku,“ uvedl dále Štěpán.

Další podivné náhody Hochtief – Dostálová?

Lidové noviny v září 2016 upozornily na možnou vazbu mezi krajem a společnosti Hochtief. Krajská zastupitelka a náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO), v minulosti působila v čele Centra evropského plánování. To kraji poskytovalo poradenství právě při přípravě tendru. Ve stejnou dobu její otec Vilém Tvrdík působil jako prokurista Hochtiefu. Navíc se nejedná o první propojení Kláry Dostálové a staveb Hochtief. Mezi další patří například projekt Hořice – Město bez bariér, nebo revitalizace KUKSu.

Podle vedení kraje není ale možné spojení kraje se stavební firmou jediným důvodem ke zrušení tendru. Část prováděcí dokumentace údajně nesouhlasila se stavebním povolením, kraj by se tak do budoucna vystavil velkému riziku.

Zakázku plánuje vypsat v příštím roce a do jeho konce roku 2017 provést i výběr dodavatele. „Už kvůli zaměstnancům nemocnice a obyvatelům celé spádové oblasti je ale potřeba co nejdříve začít pracovat na přípravě nového tendru,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09).

Jak šel vývoj tendru rekonstrukce?

Projekt přestavby náchodské nemocnice se táhne jižněkolik volebních období. Původně se mělo začít stavět již v roce 2012. Do poloviny roku 2015 mělo být hotovo. Zásadní zdržení nastalo, když kraj v květnu 2013 zrušil přes rok trvající tendr na stavební firmu a vzdal se kvůli tomu evropské dotace ve výši 400 milionů korun.

Druhý tendr vypsal v červenci 2015. Po 16 odkladech termínu jej nakonec v únoru 2016 kvůli nekvalitně zpracované dokumentaci zrušil. Třetí tendr vyhlásil kraj tendr v květnu 2016 a kvůli dotazům se jeho uzávěrka opět několikrát odkládala. Otevření obálek nakonec radní odsunuli až na 19. prosinec, a právě kvůli zásahu policie v sídle kraje v září – více zde.

nemocnice-nachod-vizualizace
Vizualizace Náchodské nemocnice
nemocnice-nachod
Nemocnice Náchod