Nový bezobalový obchod v Pardubicích – Koloniál beZobalka

Nový bezobalový obchod v Pardubicích – Koloniál beZobalka

8517
Sdílejte

V Pardubicích právě vzniká nový bezobalový obchod pod názvem Koloniál beZobalka. Budete v něm mít možnost nakoupit potraviny, které jsou běžně potřeba v české domácnosti, ale i stáčenou drogerii, kosmetiku a potřeby do domácnosti.

Cílem obchodu je pokrýt každodenní potřeby do domácnosti, které člověk používá tak, aby mohl uvařit, najíst se, vyprat, uklidit, starat se o své tělo a prostředí, v kterém žije. To vše ale bez produkce odpadu, který obvykle vzniká při běžném nakupování v dnešní době. Přestože se říká, že Česká republika si vede dobře ve třídění, už se zas tolik nemluví o tom, kolik odpadu se opravdu zrecykluje. Běžný Čech už si tedy zvykl bez větších potíží třídit odpad v domácnosti a odnést jej do kontejnerů na tříděný odpad. Ne všichni však jsou schopni třídit správně, a některé obaly stále nejsou vhodné k recyklaci. Často se také setkáváme s tím, že v určitém kontejneru na tříděný odpad nalezneme i odpad žádného jiného druhu. V konečném důsledku jsou kontejnery na tříděný odpad doslova narvané k prasknutí, a to velmi často vším možným. Přesto se zdá, že Češi žijí v iluzi, že náš odpad nekončí kdesi v mořích a oceánech. Různé skupinky lidí proto začali i v naší zemi uvědoměle nakupovat komunitně. Tedy tak, že se nakupovala velká balení potravin v pytlích, z kterých si pak lidé ze sousedství zásoby rozdělovali. Postupně se ve větších městech začaly objevovat bezobalové prodejny. S tím, jak se šíří myšlenky o plastech v přírodě a možnosti bezobalového nakupování, přibývá i lidí, kteří chtějí žít zodpovědně ve vztahu k přírodě. Tak jsme i my hledaly možnost, jak ohleduplně nakupovat pro své rodiny a zároveň prospět naší společnosti. V okolí Pardubic během posledního roku vznikly bezobalové prodejny v Chrudimi a Brozanech. 





Otevření bezobalové prodejny v Pardubicích je podpořeno crowdfundingem, tedy veřejnou sbírkou s názvem Pojďme na to bez odpadu, která se rozběhla 23. července na serveru Startovač.cz. Zřizovat bezobalovou prodejnu je mnohem nákladnější oproti běžným prodejnám potravin, neboť nestačí jen objednat zboží z velkoobchodu a vystavit ho do polic a regálů. Je potřeba do detailů připravit zázemí tak, aby provoz s potravinami splňoval náročné hygienické požadavky. V bezobalové prodejně jsou velmi užitečné samospádové násypníky sypkých potravin, které jsou značnou položkou v rozpočtu. Především má za cíl ale sbírka docílit toho, aby „náš obchod byl tak trochu i Váš.“ Aby se lidé, kteří se rozhodli přispět, cítili být součástí projektu a měli radost, že stáli při vzniku něčeho, co jim dává smysl.

Autorky projektu se na Vás těší už při promítání filmu A Plastic Ocean v Automatických mlýnech 9. srpna a hlavně při slavnostním otevření obchodu 23. srpna 2018 – Koloniál beZobalka, Bulharská 956 (u Kamenné vily), Pardubice.

Pomůžete tento zajímavý projekt nastartovat?

V Pardubicích dosud bezobalový obchod velmi chybí a protože parta lidí považuje za neekologické dojíždět kvůli šetrnému nakupování do jiných měst, rozhodla se otevřít vlastní bezobalový obchod. Prostory se budou pravidelně využívat i pro setkávání komunity, sdílení nápadů a myšlenek, které jsou v souladu se zodpovědností za naše působení v našem životním prostředí. Je neskutečné, kolik běžná domácnost vyprodukuje zbytečného odpadu. Odmítat igelitky v obchodech zkrátka nestačí. Chceme jít dál. Ač může být těžké jít proti proudu, pojďme se společně učit, jak na to. Protože žít bez plastů se dá.




Problém s plasty…

Už z naší lidské podstaty máme tendenci libovat si v pohodlnosti: nemám s sebou svačinu, pití? Koupíte si nějakou samostatně zabalenou tyčinku, obloženou bagetu a láhev vody. Plasty se staly běžnou součástí našeho života a my jsme se naučili s nimi pohodlně žít. Dětství většiny z nás bylo ve znamení točených limonád a vratných lahví, teď se všude brodíme prázdnými plastovými lahvemi. Ovoce a zeleniny už máme dostatek, jen k nim jako bonus plastový odpad. Jak je to rychlé a pohodlné vzít rychle v supermarketu plastový košík s broskvemi a jen ho odpípnout u pokladny?! Jenže všechno tohle, co vzniklo proto, aby by se nám zpříjemnilo žití nebo co nám může ušetřit čas či peníze, má zhoubný dopad na naši planetu.

Vzpomínáte, jak vypadal váš první jogurt v kelímku? Kdepak asi bude?

Co s tím?

Jediným možným řešením je zpomalení další produkce jednorázových plastů. A nezbývá, než aby každý začal u sebe. Můžete odmítat plastové příbory a kelímky na nápoje, ale pojďme zkusit zbavit se jednorázových plastů, v kterých je zabalena většina produktů, které běžně v supermarketu nakupujete!

Cílem projektu je zvýšit povědomí o jiných možnostech nakupování a nabídnout co nejvíce produktů bez obalů. V Koloniálu beZobalka tedy budete moci nakoupit potraviny, včetně čerstvého pečiva, ovoce či zeleniny od lokálních producentů, ale i drogerii, domácí potřeby a kosmetiku. To vše je možné nakoupit do vlastních sáčků a nádob, které si přinesete z domu, ale můžete si je u nás i zakoupit, abyste je mohli využít znovu a znovu. Budou k dispozici i papírové sáčky, případně můžete použít nádoby, které už nenajdou využití u ostatních zákazníků.




Na co můžete vlastně přispět?

Zatím hradí autorky vše z vlastních, skromných, rodinných rozpočtů. Finanční injekce, kterou budeme potřebovat, nám pomůže zakoupit vybavení prodejny: pořídit nábytek, lednici, násypníky a nádoby na uskladnění potravin, pokladní a váhový systém.

Co z toho vyplývá pro Vás?

Pokud přispějete na projekt beZobalky, můžete se těšit na plno skvělých odměn. K tomu budete mít ten úžasný hřejivý pocit, že jste udělali něco pro blaho společnosti a přírody. Můžete sdílet a srdíčkovat na Facebooku, když použijete #kolonialbezobalka, dostanem se k většímu množství lidí, kteří by projekt také rádi podpořili a kteří budou do obchodu chodit nakupovat.

Na viděnou v Koloniálu beZobalka, v krásném, klidném místě poblíž centra Pardubic pod památným dubem, u Kamenné vily