Největší záhady a tajemství světa (30. 3. – 26. 5. 2019) –...

Největší záhady a tajemství světa (30. 3. – 26. 5. 2019) – muzeum Lanškroun

2032
Sdílejte

Výstava v Městském muzeu Lanškroun uspořádaná formou přesných replik, faksimilií, maket a modelů představí nejtajemnější předměty světa. Pro zajištění všech exponátů se uskutečnila jednání s odborníky nejen z několika zemí Evropy, ale i z USA, Indie, Austrálie, Hondurasu a Číny. Pravděpodobně nejhodnotnějším exponátem výstavy je 1:1 replika slavné Mitchell-Hedgesovi křišťálové lebky. Výstava je obohacena o videomapping na Turínském plátně a hologramovou projekci. Autory námětu výstavy jsou Mgr. Petr Lukas a Ondřej Rea.

Sochy Moai
Téměř 900 soch se nachází na Velikonočním ostrově (uprostřed Tichého oceánu), jejich objevitelem je holandský admirál Roggeveen. Záhadné, mohutné sochy mají dlouhé uši, špičaté brady, úzký nos, tenké rty a některé klobouky. Největší měří 9,8 m, nejmenší 1,13 m. Průměrně každá váží asi 4 tuny a stojí na kamenných plošinách. Jejich tělo sahá hluboko pod zem. Erich von Däniken ve filmovém zpracování svého bestselleru Vzpomínky na budoucnost propagoval myšlenku o mimozemských návštěvnících na Zemi. Tuto teorii vyvrátil český inženýr Pavel Pavel v roce 1986, když tyto obry rozhýbal prostřednictvím lan. Chrání sochy místní obyvatele před hrozbami, označují místa s pitnou vodou nebo jsou vztyčeny na počest náčelníků? Moai střeží svá tajemství velmi dobře.

Kopí osudu
Tato relikvie se těšila veliké úctě. Komu patří kopí, ovládá osud světa v dobrém i zlém. Jeden z vojáků Longinus jím probodl mrtvého Ježíše. Vlastníky byli postupně císař Konstantin, Attila, Karel Veliký nebo Napoleon. Kopí se nalézalo také ve Svatovítské katedrále a na Karlštejně. Císař Zikmund dal korunovační klenoty v obavě před husity odvézt do Norimberka. František II. jej umístil do vídeňské klenotnice. Jejich vlastníkem byl po roce 1938 Adolf Hitler.





Voynichův rukopis z 15. století
Napsal jej neznámý autor neznámým písmem na drahém pergamenu, má 272 stran. Voynich jej získal v roce 1912. Rukopis je ilustrovaný inkoustem pěti barev s obrázky rostlin, které nerostou na naší planetě. Zachycuje také postavení hvězd, mlhovin v Andromedě nebo nahé mladé ženy koupající se v záhadném zařízení, připomínajícím bazénky. Roku 1662 získal rukopis rektor Univerzity Karlovy a lékař J. M. Marci a po něm jezuita Athanasius Kircher. Pak spočíval v knihovně Papežské univerzity Gregoriana v Římě. Poté jej v roce 1920 koupil obchodník Voynich. Dnes knihu vlastní Yaleova univerzita v USA. Američané poskytli tvůrcům výstavy skeny jednotlivých stran i obalu, autorka faksimilií poté podle nich zhotovila repliku.

Křišťálová lebka
Mitchell-Hedgesova lebka je nejznámější a zároveň nejdokonalejší křišťálovou lebkou, označovanou jako lebka zkázy. Jedná se o pět a půl kg masivního horského křišťálu ze Střední Ameriky. Prastarý obřadní artefakt nebo dárek cestovatele Mitchella Hedgese pro dceru Annu? Má magické schopnosti? Existují rozpolcené názory na její pravost. Je dokladem toho, že původní obyvatelé Ameriky ovládali brusné techniky. V roce 1927 ji objevila dcera cestovatele při vykopávkách u mayského města Lubaantun v Britském Hondurasu (dnešní stát Belize) v den svých 17. narozenin. Pohled do očních důlků prý hypnotizuje, pojímá světlo a mění průhlednost. Je to výtvor z 18. či 19. století nebo je lebka stará 3 600 let a používal ji mayský velekněz při temných obřadech? Opracování přírodního kamene dnes nelze datovat žádnou dostupnou technologií.




Turínské plátno
O Turínském plátně se hovoří od 16. století, kdy ho královská rodina Savojských přivezla do Turína. Plátno je umístěno v katedrále sv. Jana Křtitele v Turíně ve speciální archivační nádobě naplněné plynem aragonem. Na plátně jsou vidět otisky Ježíšova těla, zabaleného po ukřižování. Na výstavě najdete jeho certifikovanou repliku pro muzejní účely, kterou vyrobili odborníci z USA.

Svatý grál
Nejvíce studií hovoří o tom, že jde se o kalich, či pohár, z něhož pil Ježíš víno při poslední večeři a do nějž tekla jeho krev při ukřižování. Existují dohady, z jakého materiálu byl vyroben. Tvůrce objednané repliky v Římě bohužel zemřel. Grál ukážeme návštěvníkům formou hologramu.

Ďáblova bible z 15. století
Největší rukopisná kniha na zeměkouli, kterou podle legendy napsal mnich z kláštera v Podlažicích za jednu noc. Nyní je uchována ve stockholmské Královské knihovně. Maketu vyrobil autor uměleckých knižních vazeb pan Jiří Fogl ze Žamberka.

Waldseemüllerova mapa
12 listů starých map z počátku 16. století, na kterých je popsán americký kontinent. Vznikla 15 let po objevení Ameriky, kdy se ještě věřilo, že Země je placatá. Svým pojetím předběhla dobu. Od roku 2003 ji vlastní ji kongres USA, který ji koupil za 10 milionů dolarů. Na výstavě se nachází její replika.

Tutanchamonova válečná trubka
Howard Carter, který v roce 1922 faraonovu zlatou hrobku odpečetil, četl na jednom z nápisů: „Smrt přiletí na rychlých perutích k tomu, kdo poruší faraonův klid.“ Platí tato pravidla zkázy i v současné době? V roce 1974, když se chtěla otestovat trubka hraním, vypadla v celém Egyptě elektřina. Každé zatroubení prý přivolá katastrofu na základě Tutanchamonovy kletby – smrt dělníků, kteří otevírali hrobku, zasáhla epidemie. Káhirské muzeum svolilo zahrát na trubku několik dní před začátkem 2. světové války. Speciálně pro tuto výstavu byla v Česku vyrobena restaurátorem autentická replika této trubky. Konec trubky je potažen 24 karátovým zlatem, tlumítko je dřevěné.




Disk z Faistu
Jeho průměr je 16 cm a byl vyroben z pálené hlíny. Je na něm 241 znaků. Objeven byl v roce 1908 na Krétě.
Dalšími artefakty na výstavě budou sošky UFO, babylonská učebnice matematiky a mechanismus z Antikythéry.