NÁBŘEŽNÍ JAZZOVÁ POUŤ – sobota 3. srpna 2019 – Eliščino nábřeží –...

NÁBŘEŽNÍ JAZZOVÁ POUŤ – sobota 3. srpna 2019 – Eliščino nábřeží – Hradec Králové

2402
Sdílejte

Letos již pojedenácté zpříjemní první srpnový víkend Nábřežní jazzová pouť. Putování mezi dvěma pódii i napříč jazzovými styly v podání muzikantů z našeho regionu, špičkových českých jazzmanů i zahraničních hostů . Letní jazzová pouť zve k malé promenádě styly hudby, která ovlivnila 20. století a okouzluje nás ve třetím tisíciletí.

Každý rok zkouší naši odolnost srpnové slunce a tak jsme letos posunuli začátek o hodinu později.  Budeme doufat, že sv. Petr nás nebude škádlit jinými rozmary počasí.

Rozjezd obstarají hradečtí swingoví veteráni ART JAZZ BAND. Již téměř 20 let (den narození: 21.3.1995 jako Art Q) těší nejen své věrné příznivce nesmrtelnými dixielandovými a swingovými perlami. Muzikanty znáte z předních hradeckých orchestrů a skupin. Ovšem swing je pro ně srdeční záležitostí. Hrají v obsazení: Josef Strnad trombón , Vítěslav Novák trubka, Miroslav Pacholíček tenorsax, Zdeněk Kavan bicí, Jiří Pracný baskytara, Milan Golka klávesy.

Na jinou notu hraje hradecké VENTIL DUO tedy Martin Brunner (flétny) a Jiří Vyšohlíd (klávesy). Jejich spolupráce začíná v roce 1981. Během krátké doby okouzlili na jazzových festivalech v Karlových Varech  (1. místo ), Přerově aj či třeba v polském Krakově. Od počátku měla v jejich tvorbě hlavní slovo improvizace inspirovaná moderním jazzem a freejazzem.  O jejich hudbě se mj. dočtete: „V souhře naleznete prvky dada, surreálna, černého humoru i duchovní meditace, mísí se zde nízké s vysokým, zemitost, bezelstnost i ušlechtilost se živočišností a archetypálností…“ Ale především hudba Ventil Dua potěší ucho i duši.

Další radostí budou jistě znamenití slovenští bluesoví HUDEBNÍCI ERIK BOBOŠ PROCHÁZKA & MAREK WOLF. Dvě elektrické kytary interpretují svébytná pojetí vesměs hudebních standardů. Postupem dekompozice rozkládají originál na základní stavební kameny, aby z nich vzápětí vybudovali úplně nový tvar. Slovenský bluesman Erich „Boboš“ Procházka je jedním z nejlepších evropských hráčů na foukací harmoniku.  S talentovaným kytaristou mladé generace Markem Wolfem vytvořili originálně znějící duo, které sice repertoárově ctí bluesovou tradici, výrazově ji však daleko přesahuje. Výsledek je nezaměnitelně bobošovsko-wolfovský.

ONDŘEJ KABRNA & FLYING HAMMOND TRIO přivezou na jazzové nábřeží poprvé hammondky. Hudba tria je velmi dynamická, od naprostého pianissima až po rockové pasáže.V repertoáru mají od autorských kompozic po skladby jazzové a bluesové klasiky. Uslyšíte autentické varhany Hammond, staré půl století, ale také opravdový analogový syntezátor, postavený podle vzoru Onde Martenot. Hudba vlastní, blues, swing, progressive rock a kdovíco ještě 🙂 Těší se na Vás také neuvěřitelný Kryštof Tomeček na kytaru a kytarový syntezátor. Za bicí usedne Antonín Jína. Motto: Nesnažíme se zařadit do nějakých škatulek, prostě hrajem, co nás baví a vzrušuje. A doufáme, že bude i vás.

Na břehy soulu, jazzu a latiny nás přenese projekt SOUL SISTERS zpěvačky Lucie Víškové (roz. Zemanové), která již několik let překvapuje (příjemně) odvážnou interpretací tvorby Stevie Wondera. Ve svém repertoáru má nejslavnější hity A. Franklin a dalších interpretů v originálním podání s prvky jazzu, latin music a soulu. Lucie Víšková spolupracuje mj. s Back Side Big Bandem, kapelou Update či dixíkem Steamboat Stompers, které jsme na jazzové pouti přivítali vloni. Kapela Soul Sisters hraje ve složení: Lucie Víšková – zpěv, Jakub Urban – klavír, keyboards, Jakub Antl – baskytara a Ondřej Sluka – bicí.