Na Sněžce dnes přistával vrtulník Královéhradeckých záchranářů. Spěchal na pomoc seniorce

Na Sněžce dnes přistával vrtulník Královéhradeckých záchranářů. Spěchal na pomoc seniorce

3966
Sdílejte

Operátoři tíšňové linky 112 dnes, v pondělí 23.1.2017 přijali telefonní hovor o pomoc, během kterého pojali podezření, že by mohlo jít o cévní mozkovou příhodu, a proto na místo vyslali i vrtulník z Hradce Králové. Seniorku postihla náhlá nevolnost a přestala komunikovat s okolím na vrcholu Sněžky.

Přistání vrtulníku na Sněžce se nevidí jen tak každý den a proto ho sledovalo několik turistů. Stroj dosedl vedle Polské boudy, pak se přemístil k horní stanici lanovky.

Členové horské služby se na místo dostali lanovkou z Pece pod Sněžkou a poskytli ženě první pomoc. Krátce nato přistál vrtulník a letečtí záchranáři si nemocnou převzali a zahájili potřebnou terapii,“ popsal mluvčí krajské záchranky Ivo Novák.

Stabilizovanou pacientku transportoval vrtulník Kryštof z vrchlosu Sněžky na specializované pracoviště pro léčbu mozkových příhod ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Podle záchranářů nešlo o první případ, kdy na nejvyšší české hoře přistáli. „Ročně máme několik zásahů na hřebenech Krkonoš, ale kdy jsme byli naposledy na Sněžce, už si nevybavuji,“ přiznal Novák.
Počasí bylo klidné, nefoukalo a bylo jasno. To bylo štěstí. Jinak by vrtulník na Sněžce nepřistál,“ řekla dcera majitele Poštovny Daniela Blahová pro server idnes.cz.

pristani-vrtulniku-snezka-lzs-khk-krystof
Záchranářský vrtulník Kryštof dnes přistíval na Sněžce – foto LZS KHK