Místo roušek se mohou v dílnách začít šít ochranné pláště

Místo roušek se mohou v dílnách začít šít ochranné pláště

2449
Sdílejte

Skaute, pomoz si sám. Tímto heslem se řídí řada organizací v rámci stávající pandemie koronaviru. Poté, co de facto celá republika šila textilní roušky a řada společností dokázala přeměnit svoji výrobu, řeší kraj problém s nedostatkem ochranných plášťů nejen z netkané textilie. V současné době Nemocnice Pardubického kraje a.s. řeší úpravu střihu plášťů tak, aby bylo možné je šít například v krejčovských dílnách sociálních služeb, v pardubické věznici či přímo v samotné nemocnici.

„Plášťů všech druhů je v současné době opravdu méně, než bychom potřebovali, a proto je v tuto chvíli řešením začít pláště se zjednodušeným střihem šít vlastními silami. Naše nemocnice v tuto chvíli nechala rozebrat střih a ve spolupráci s věznicí připravuje zkušební kusy dle tohoto připravovaného manuálu. Paralelně s tím řeší nemocnice dodávku netkané textilie od společností Polytex. K tomu jsme zdarma obdrželi tři role netkané textilie od společnosti Finish Dašice a se svitavským Fibertexem jednáme o dalších dodávkách,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Zároveň, pokud se ukáže tento způsob jako možný, oslovíme poskytovatele sociálních služeb, kteří disponují potřebnými dílnami, zda by se do výroby také nezapojili. Předpokládám, že bychom následně manuál mohli zveřejnit stejně tak, jako to udělali různé iniciativy například s výrobou ochranných štítů na 3D tiskárnách,“ doplnil hejtman Martin Netolický.

„Na pardubickou věznici se v době pandemie obracíme s prosbou o pomoc s výrobou ochranných pomůcek už potřetí, nejprve šlo o látkové roušky, potom jednorázové štíty a teď jde o další nedostatkové zboží – pláště. V dnešních odpoledních hodinách má do věznice doputovat materiál na jejich výrobu. První vzorky bychom měli mít k dispozici na vyzkoušení v řádu několika málo dní,“ řekl Tomáš Gottvald, generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje.

zdroj: Pardubický kraj