Letošní tradiční vánoční trhy v Hradci Králové se ruší, rozsvěcení vánočního...

Letošní tradiční vánoční trhy v Hradci Králové se ruší, rozsvěcení vánočního stromu s doprovodným programem nebo novoroční ohňostroj

4006
Sdílejte

S ohledem na protiepidemický systém (PES) město Hradec Králové zrušilo připravované vánoční trhy. Hradecká radnice měla na letošní rok nachystaný nový rozšířený koncept vánočních akcí. Trhy se měly z Masarykova náměstí přesunout na Velké náměstí, každý den měly být doprovázeny kulturním programem a připravené bylo i kluziště a další atrakce zejména pro děti. Konat se letos nebude ani rozsvěcení vánočního stromu s doprovodným programem nebo novoroční ohňostroj.

 

„Do poslední chvíle jsme věřili, že se nám vánoční trhy podaří uspořádat alespoň ve skromnější variantě. Bohužel v tuto chvíli je jasné, že je pro letošní rok musíme zrušit. Pořádání hromadných akcí je stále značně omezeno a nepředpokládám, že by se situace do poloviny prosince nějakým zásadním způsobem změnila. Systém vládních opatření PES jednoznačně ukazuje na to, že do poloviny prosince nebude epidemiologická situace taková, aby nám pořádání adventních trhů umožnila. Jestliže se podíváme na matici opatření, která je běžně dostupná, tak zjistíme, že v současné době jsme v bodě 4. Aby se mohla konat akce s tak vysokou návštěvností, museli bychom se dostat na opatření s číslem 1, popřípadě zcela mimo opatření PES. To je při současném, i když znatelném, poklesu infekce zhola nemožné,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek. Město se k tomuto kroku rozhodlo s ohledem na současnou epidemiologickou situaci a platná opatření proti šíření koronaviru zavedených vládou a příslušnými ministerstvy. „I přes klesající počty nakažených zůstává situace stále vážná. Rozhodnutí města zrušit vánoční trhy jistě nebylo jednoduché, ale v tuto chvíli je to i s ohledem na nastavený Protiepidemický systém (PES) zcela logický a správný krok. Město tímto nezbytným opatřením navíc zvyšuje šanci, že vlastní svátky vánoční již snad budeme moci prožít s mírnějšími omezujícími opatřeními,“ říká Ivan Kučera, ředitel Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje. Město možnost pořádání vánočních trhů konzultovalo také na pravidelném jednání krizového štábu, který rovněž jejich konání nedoporučuje.

Hradec tedy trhy ruší, čímž se připojil k ostatním věnným městům, která většinou vánoční trhy letos pořádat nebudou. „Nemohli jsme s rozhodnutím už dále čekat a nechávat prodejce ze stánků a další podnikatele v nejistotě. Každopádně ačkoliv jsou vánoční trhy pro někoho neodmyslitelnou součástí Vánoc, tak nejsou pro jejich krásné prožití to nejdůležitější,“ dodává primátor. Město přitom letošní trhy připravovalo již od léta s novým konceptem. „Chtěli jsme letošní trhy přesunout z Masarykova náměstí na Velké náměstí, kde se mělo konat také slavnostní rozsvícení vánočního stromu. Bohužel je již dnes jisté, že se tato událost neuskuteční jako akce pro širokou veřejnost s doprovodným kulturním programem. Původně jsme na celou dobu konání vánočních trhů měli také objednané kluziště a další atrakce především pro děti, jako vláček a kolotoč. Stánky s trhovci a s občerstvením měly být na celém prostoru mezi mariánským sloupem a budovou historické radnice,“ říká náměstkyně primátora pro oblast kultury Monika Štayrová. Celá plocha náměstí, kde dnes parkují auta, měla být využitá pro letošní trhy a vánoční atmosféru, na každý den byl připravený kulturní doprovodný program. Konat se letos nebude ani novoroční ohňostroj.

Zdroj: MMHK