Jarní slavnosti na hradě Svojanov – 14. a 15. dubna 2018

Jarní slavnosti na hradě Svojanov – 14. a 15. dubna 2018

1702
Sdílejte

Pomalu začíná jaro a s ním se blíží i první letošní akce na hradě Svojanov – Jarní slavnosti. Jejich letošní termín připadá na víkend 14. a 15. dubna 2018. Hlavní program na nádvoří hradu tradičně zajišťuje po oba dny spolek Honorata z Letohradu. Těšit se můžete na scénická šermířská vystoupení, představení dobových jarních zvyků či ukázky palných zbraní. Velkou atrakcí budou vystoupení sokolníka s ukázkami dravých ptáků.

Navíc pak v sobotu vystoupí kouzelník, v neděli kejklíř. Věříme, že se vám připravený program bude líbit. Kromě programu budou samozřejmě probíhat i prohlídky interiérů hradu s tradiční jarní výzdobou, dekorovanou do období konce 19. století. Hrad Svojanov se těší na Vaši návštěvu!

Hrad Svojanov

má brány dokořán po celý březen o víkendech, vždy od 10 do 17 hodin. Speciální otevírací doba je připravená na Velikonoce. Otevřeno bude od Zeleného čtvrtka až do Velikonočního pondělí. Průvodci povypráví o zvycích a tradicích. Od dubna bude hrad vítat návštěvníky každý den kromě pondělí. První letošní slavnosti na oslavu jara jsou v plánu na 14. a 15. dubna. Hrad Svojanov byl založený kolem roku 1224 jako královské věnné sídlo. Od roku 1910 je v majetku města Poličky. Patří k nejoblíbenějším památkám v Pardubickém kraji. V roce 2017 hrad navštívilo víc než 57 tisíc turistů.

Někdejší královské sídlo nabízí tři prohlídkové okruhy, z toho dva s odborným výkladem. Na okruhu A se zájemci o historii podívají do hradního paláce. Seznámí se s tím, jak se na Svojanově žilo v 19. století. Čekají na ně zařízené pokoje, salonky, jídelna či kuchyně, které jsou doplněné i dobovými oděvy. Okruh B je středověký. Turisté nahlédnou do nejstarších částí hradu ze 13. století, v mučírně je zamrazí při výkladu o tortuře. V domě zbrojnošů si připomenou, jak na hradě žila hradní posádka. Na tomto okruhu je také instalovaná expozice s marionetami představujícími osoby, které na hradě skutečně žily.

Průvodci vypráví jejich příběhy a legendy o nich. Ti, kteří si chtějí jen odpočinout, mohou zvolit okruh C. Venkovní hradní areál zavede návštěvníky do unikátní gotické zahrady, na nádvoří, na hradby, do zříceniny renesančního paláce, či na vyhlídky. Součástí této trasy je také možný výstup na šestadvacet metrů vysokou hlásku, odkud se otevírá nádherný výhled do kraje. Návštěvníkům je k dispozici také hradní restaurace s venkovní terasou a hradní penzion s dobově zařízenými pokoji. Hrad je pro veřejnost otevřený od začátku března do poloviny prosince.