Jak bude pokračovat výstavba východočeských D11 a D35?

Jak bude pokračovat výstavba východočeských D11 a D35?

4363
Sdílejte

Přijde, nebo nepřijde Česká republika o eurodotace na výstavbu klíčových dopravních staveb pro východ Čech, kterými jsou dálnice D11 a D35? Po několikaměsíčním intenzivním vyjednávání se na začátku prázdnin podařilo získat výjimku, díky níž o eurodotace ČR nepřijde! Peníze tak budou i na klíčové dopravních stavby, mezi nimiž jsou také východočeské dálnice D11 a D35.
Na peníze původně Česko nemělo mít nárok, protože dlouhé roky i přes výzvy Evropské komise nezměnilo pravidla pro posuzování vlivu staveb na životní prostředí, tzv. EIA. Získání výjimky potvrdil premiérovi Sobotkovi předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Podmínkou podle předsedy vlády je, aby byla co nejrychleji schválena připravená novela o EIA.

Při přípravě nového zákona o EIA se zapomnělo na to, že je tu spousta staveb, které mají platné hodnocení vlivu na životní prostředí, a tím tak i povolení ke stavbě. Jsem velmi rád, že se po několika měsících usilovné práce povedlo vyjednat výjimku a může se začít napříkad se stavbou dálnice D11 z Hradce Králové do Smiřic či D35 z Opatovic do Ostrova,“ uvedl europoslanec Zdechovský /KDU-ČSL/, který se kvůli vyřešení situace osobně sešel s předsedou Evropské komise Jeanem Claudem Junckerem, premiérem Sobotkou i s ministrem dopravy Danem Ťokem. Největší radost mají krajští zastupitelé v čele s hejtmany krajů Martinem Netolickým a Lubomírem Francem /oba ČSSD/, protože se konečně zúročila jejich vyjednávání a tlak na vládu.

Komise udělila výjimku vzhledem k zásadnímu významu těchto staveb. Po prázdninách by pak mělo být možné získat stavební povolení, zahájit výběrová řízení na dodavatele a příští rok stavět. „Součástí té dohody je, že na všechny tyto stavby budou použity evropské fondy, a že to Evropská komise nebude zpětně žádným způsobem zpochybňovat,“ poznamenal premiér.

Více info můžete nalézt také na www.ceskedalnice.cz/dalnice/d11
Zdroj foto: Youtube.com