Hradozámecká noc sobota 27.8.2022 – Hradecko a Pardubicko

Hradozámecká noc sobota 27.8.2022 – Hradecko a Pardubicko

Hradozámecká noc 2022 – 12. ročník, letos proběhne v noci ze soboty 27. srpna na neděli 28. srpna 2022, představuje památky v netradiční době a s netradičním programem jako místa neustále živá, na něž má smysl se vracet. Do Hradozámecké noci se stejně jako v předchozích letech zapojí desítky památek – hrady, zámky, kláštery, kostely, ale také vily nebo paláce. Hradozámecká noc v letošním roce proběhne v sobotu 27. srpna 2022. Hlavním centrem dění bude hrad a zámek Český Krumlov, kde se oslavy ponesou v duchu barokních zahradních slavností. Podívejte se, kam můžete vyrazit ve východních Čechách.

 

 

Královéhradecký kraj

klášter Broumov

Klášter Broumov se v sobotu 27. srpna 2022 zapojí do celorepublikové akce s názvem Hradozámecká noc.

Při nočních prohlídkách zažijete jedinečnou atmosféru potemnělého kláštera. Prohlídky jsou tematicky zaměřené na momenty života v klášteře a zavádějí návštěvníky do nejkrásnějších historických interiérů kláštera – do vzácně dochované klášterní knihovny se 17 tisíci svazky knih, do refektáře s unikátní kopií Turínského plátna a do bohatě zdobeného klášterního kostela sv. Vojtěcha. Více info v tomto článku.

zámek Častolovice

Pomalu a jistě si nám přiblížil konec prázdnin, a tak proč ten letním čas nějak hezky nezakončit a třeba i netradičními nočními prohlídkami na zámku v Častolovicích. Poslední srpnový víkend konkrétně v sobotu 27. srpna 2022 bude možné zavítat na zámek i v noci. Prohlídky zámecké expozice s praskajícím ohněm v barokním krbu Rytířského sálu budou probíhat od 19:00 do 00:00 hodin. Noční atmosféru zámku a posezení na nádvoří Vám od 20:00 do 22:00 hodin zpříjemní poslech tónů francouzských šansonů v podání NOS DAMES. Zámecká kavárna na nádvoří bude otevřena do 01:00 hodin. Doporučujeme rezervace termínu prohlídek. Více info v tomto článku.
Státní zámek Náchod

Náchodský zámek, který si bez stálého pána žil dlouho vlastním životem, se chystá na příjezd nového majitele. Služební doufají, že se zastaví jen na chvíli, a proto zámek upravují jen „na oko“. Správce a služka tak vymýšlejí, jak to zaonačit, aby vše vypadalo v pořádku a kníže nepřišel na jejich podvůdky. Do toho přibíhá rychtář, který se dozvěděl, že na celnici přijeli nějací neznámí lidé z knížectví Schaumburg-Lippe a podivně se vyptávali. Vypuká panika. Neznámého cizince v přestrojení se správce a služební ujmou a opečovávají jej. Co když to ale není očekávaný kníže Jiří Vilém? Za vraty je totiž další cizinec…

  • netradiční noční prohlídka nejútulnějšími náchodskými interiéry
  • kostýmovaná prohlídka se zámeckými obyvateli z období posledních majitelů

Vstupné jednotné: 200 Kč Více info v tomto článku.
Státní zámek Opočno

„Čas od času na našem zámku ožívají postavy z dob dávno minulých…“

V tento sobotní nevšední večer máte šanci přenést se více jak o 200 let zpět do minulosti, do příběhu historicky úzce spojeného s opočenským zámkem. Do doby, kdy se na Opočně setkali tři nové – rakouský ministr zahraničí Klemens Václav Metternich, pruský král Fridrich Vilém III. a ruský car Alexandr I.

Vtipný příběh tří aktérů a jejich blízkých vás přenese v čase a učiní z Vás svědky doby roku 1813, éry napoleonských válek. Více info v tomto článku.
Státní zámek Ratibořice

Přijďte „zažít“ romantický večerní zámek na konci prázdnin!

Výjimečně, pouze během těchto mimořádných prohlídek, budete mít možnost spatřit zámecké interiéry ve večerních hodinách, což má svou atmosféru.

Procházku večerními zámeckými interiéry absolvujete v doprovodu samotného pana správce, případně se vám bude věnovat vševědoucí komorník vévodkyně, nebo všetečná a upovídaná komorná. Během prohlídky také vyslechnete krátké hudební vystoupení.

Délka prohlídky cca 30 – 40 minut

Kapacita prohlídky je omezena na maximálně 20 osob

Vzhledem k pozdním časům prohlídek prosíme, zvažte účast dětí do 12. let. 

Začátky prohlídek: ve 21.00, 21.15, 21.30, 21.45 a ve 22.00 hod.

Více info v tomto článku.

Pardubický kraj

Hrad Litice

Nové pokračování komediálních hraných prohlídek interiérů zámku s tanci na téma prvorepublikových filmů se šťastným příběhem v podání tanečního souboru Villanella.

Začátky prohlídek: 18.30, 19.30, 20.30, 21.30 hodin.

Více info v tomto článku.
Zámek Litomyšl

Nové pokračování komediálních hraných prohlídek interiérů zámku s tanci na téma prvorepublikových filmů se šťastným příběhem v podání tanečního souboru Villanella.

Začátky prohlídek: 18.30, 19.30, 20.30, 21.30 hodin.

Více informací v tomto článku
 

Zámek Slatiňany

Oscar Wilde: Strašidlo cantervillské
Divadelní komedie v zámecké zahradě Slatiňany
Komedie na námět povídky Oscara Wilda The Canterville Ghost (1887) v jedinečných kulisách moravských a českých zámků.

Úspěšná divadelní tour z minulých let se vrací na hrady a zámky a míří opět po roce do Slatiňan.

Režisér Jaroslav Kříž si vzal za své oživit veselý a do jisté míry i napínavý příběh Oscara Wilda, Strašidlo cantervillské.
Celkem 27x se rozehraje původní příběh na tajemných nádvořích a v zahradách vybraných moravských a českých zámků a hradů, které svým půvabem dotvoří děj tohoto divadelního kusu.

Známý příběh, se známými herci a opravdovým strašidlem, je motto nejnovější adaptace známé a v českých zemích oblíbené divadelní hry, která se dočkala také filmové verze s Jiřinou Bohdalovou a Jiřím Bartoškou v roce 1989.

Letní divadelní tour se odehrává pod širým nebem.

Termín 27.8.2022, začátek představení v 19:30 hodin. Vstup do areálu po 18. hodině.

Více informací v tomto článku