Hradec Králové v Cyklotoulkách České Televize

Hradec Králové v Cyklotoulkách České Televize

2226
Sdílejte

Česká televize věnovala 10.5. jeden díl pořadu Cyklotoulky, určenému všem přátelům cykloturistiky, východočeské metropoli – Hradci Králové.

První část pořadu se soustředí na jedinečnou rekreační oblast, která nemá obdoby v rámci republiky. Tou je hradecký městský les, který jako rozsáhlá rekreační oblast bezprostředně navazuje na město. Les nabízí řadu volnočasových atrakcí jako je středověké hradiště, dětská pohádková cesta, krytá ohniště, rybníky a přírodní koupaliště Stříbrný rybník. Lesní cesty jsou zpevněné a rovinaté. Dotváří je asflatové úseky v úctyhodné délce 16 km, jejíž jádro tvoří 10,5 km dlouhý okruh, který využívají mimo jiné in-line bruslaři.

Druhá část pořadu je věnována samotnému město, které je dlouhodobě cyklistům přátelské. Hradec Králové se mimo jiné pyšnit, že zde byla postavena vůbec první cyklověž – automatický parkovací systém pro kola. Nyní jsou ve městě již dva cyklodomy a celkem budou čtyři. Cyklista si může jednoduše a zdarma dopumpovat duše kola u budovy magistrátu města nebo právě u cyklověže. Ve městě jsou trasovány separátní cyklistické stezky a vyhrazené pruhy na silnici.

V pořadu jsou zmíněny dominanty Hradce Králové s akcentem na urbanistické a architektonické bohatství především z první poloviny 20. století. Během této epochy získal Hradec Králové přívlastek salon republiky.

Z Hradce Králové vede asfaltová cyklostezka podél Labe proti jeho proudu do Jaroměře a dále až na 25 kilometrů vzdálený Kuks. Zde se nachází barokní klenot v podobě hospitálu, který je doplněný jedinečným souborem soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna a komplex Betlému – sochařská díla umístěná přímo v okolním lese doplněná novodoubou křížovou cestou opět s díly tentokrát současných kamenosochařů.

Konec pořadu se odehrává na nedalekém Chlumu – bojišti jedné z největší evropské války 19. století mezi Pruskem a Rakouskem.

Celý pořad je možné zhlédnout na http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10414424499-cyklotoulky/216471292050017