Hořice začínají bojovat proti neukázněným motorkářům.

Hořice začínají bojovat proti neukázněným motorkářům.

1488
Sdílejte

Četnější policejní kontroly na trati vyhlášeného přírodního okruhu, na kterém se dvakrát ročně pořádají motocyklové závody, a zároveň intenzivní informační kampaň na webových stránkách města a sociálních sítích plánuje radnice v Hořicích. Město se už v minulosti snažilo přesvědčit motorkáře, aby ve městě a okolí dodržovali dopravní předpisy. Nyní doufá, že bude úspěšnější.

„Protože registrujeme četné stížnosti na chování motorkářů ze strany veřejnosti, požádal jsem šéfa územního odboru policie v Jičíně i velitele místního policejního oddělení o pomoc a účinnější formu spolupráce. Na okruh sice poměrně často vyjíždí i naše městská policie, ať už s radarem, nebo bez něj, jenže kompetence jí neumožňují měřit rychlost skrytě. Radar mohou použít pouze na místech schválených státní policií. Výsledkem je, že na označeném úseku motorkáři zpomalí, ale za nejbližší zatáčkou opět přidají plyn,“ líčí hořický starosta Aleš Svoboda.

marek-cerveny-dekujeme-ze-zde-nezavodite-horice-rijen-2015-m.jpg

Problém s neukázněnými motorkáři v Hořicích přetrvává už řadu let a podle slov starosty je stále palčivý, v poslední době však přibývá dotazů lidí, co s tím bude město dělat. Jenže město má prý i kvůli legislativě poměrně dost svázané ruce.

„Bohužel těch možností tolik nemáme. Myslel jsem si, že strážníci městské policie budou motorkáře častěji zastavovat, aby jim jízdu po okruhu znepříjemnili, podle zákona však mohou řidiče zastavit pouze v případě, když spáchají přestupek nebo mají nějaké podezření. Zastavovat vozidla kvůli kontrole technického stavu nebo dokladů může jen státní policie. Z těchto důvodů proto chceme, aby nám státní policie v zásahu proti neukázněným motorkářům účinněji pomáhala,“ vysvětluje starosta.

Radnice chce současně oslovit motorkáře veřejnou výzvou na městských internetových stránkách, ve spolupráci s místním automotoklubem vyhotovit například transparenty a vést i cílenou kampaň na sociálních sítích.

„Pokusíme se oslovit a požádat o nějakou formu spolupráce na sociálních sítích i místní motocyklové závodníky, například neoficiálního mistra Evropy Marka Červeného. Nevím, jestli si to někteří motorkáři uvědomují, ale tím, že svou nesmyslně bezohlednou jízdou ohrožují bezpečnost místních obyvatel, výrazně v Hořicích zvedají vlnu nevole proti tradičním motocyklovým závodům. Už jsem se opakovaně setkal i s názorem, že by někteří lidé byli ochotni podepsat petici za jejich zrušení,“ poznamenal starosta.

Svoboda věří, že i kdyby nová strategie a intenzivní kampaň pomohly alespoň částečně snížit množství bezohledných průjezdů motorkářů přes město, bude mít snaha města ve spolupráci s policií a automotoklubem, který je pořadatelem motocyklových závodů, pozitivní vliv na bezpečnost.

Zdroj: Nové noviny, www.jicinskozpravy.cz, Jiří Němeček