Festival Pernštejn(l)ove 25. – 29. července 2023 – Pardubice – kompletní program

Festival Pernštejn(l)ove 25. – 29. července 2023 – Pardubice – kompletní program

3347
Sdílejte

Divadelní festival Pernštejnlove vstupuje do osmého ročníku. Opět v prostředí pardubického zámku láká na bohatý divadelní program i koncerty v parkánu. Od úterý 25. 7. do soboty 29. 7. se divákům představí Kateřina Macháčková v monodramatu Show Dr. Ruth, oblíbené Divadlo Tramtarie nebo Robin Ferro v autistickém leporelu Plavat v jezeře. Nebude chybět ani špičková akrobacie, legendární Divadlo Drak nebo skvělé amatérské soubory.

První festivalový den 25. 7. ovládne tak trochu domácí soubor Indigo Company. V komediálním thrilleru Umění vraždy se totiž představí chrudimská rodačka Jana Trojanová nebo Tomáš Novotný, který je dvacet let spojen s pardubickým Divadlem Tří. Divácky úspěšná komedie si klade otázky, čím vším je ovlivněn úspěch, jak se vyrovnat s odmítnutím a co jsme ochotni obětovat pro vlastní slávu? Uvádíme od 21:00 na hlavní scéně.

Ve středu 26. 7. program otevře v 18:00 na vnitřním nádvoří pražská skupina Squadra Sua. Její tvorba osciluje mezi nespoutanou groteskou a sofistikovaným jevištním tvarem. Hra Happy Hour je rodinné pouliční představení na způsob grotesky marinované v klauniádě. Na hlavní scéně se týž den od 21:00 představí ostravské divadlo Studio G s autistickým leporelem s příchutí francouzského kabaretu Plavat v jezeře. Fanoušky Divadla Mír jistě zaujme, že v roli anděla (!) se představí Robin Ferro, který na jevišti doplní Mariana Mazura a Miroslavu Georgievovou.

Pernštejnlove není jen o profesionálních souborech. Pravidelně si na naši akci zveme i špičkové tuzemské amatérské soubory. Mezi takové patří i DK Jirásek z České Lípy, který na Pernštejnlove přijíždí už po několikáté. Tentokrát se ve čtvrtek 27. 7. v šapitó představí od 18:00 s hořkou komedií o alkoholu, umění a životě Maude, Lionel a prst Jacksona Pollocka. Velkou radost máme, že naše pozvání letos přijalo pražské Divadlo v Řeznické, které do Pardubic vyšle Kateřinu Macháčkovou ve strhujícím monodramatu Show Dr. Ruth. Životopisná hra Marka St. Germaina vypráví příběh ženy, která přežila holocaust a stala se nejslavnější americkou sexuální terapeutkou. K vidění od 21:00 na hlavní scéně.
Ani letos vás neochudíme o Rande naslepo. Jsme nadšeni, že jste tento náš nápad přijali za svůj, pravidelně je toto tajemné představení vyprodané. Ani tentokrát tedy neprozradíme, jaké představení v pátek 28. 7. od 18:00 v šapitó uvidíte. Už počtvrté na Pernštejnlove přijíždí olomoucké Divadlo Tramtarie. Tentokrát „tramtárka“ na hlavní scéně od 21:00 odehraje vlastní verzi kultovní filmové komedie s Michaelem Douglasem, Kathleen Turnerovou a Danny DeVitem Válka Roseových.

Pernštejnlove myslí i na nejmenší diváky. Tentokrát jsme v sobotu 29. 7. od 10:00 pozvali legendární královéhradecké Divadlo Drak, které přiveze česko-ukrajinskou inscenaci klasické pohádky Červená karkulka. Mohou nám v životě pomoci motivační knihy, videa, citáty? Nebo je lepší upr*elismus? Na tyto otázky se ve svém nejnovějším představení Třeba to vyjde ptá soubor Koťátko zkázy, který jsme vám před dvěma lety nabídli jako Rande naslepo. Tentokrát se na spojení činohry, komedie a akrobacie můžete těšit v sobotu od 18:00 na vnitřním nádvoří. V sobotu od 21:00 se bude na hlavní scéně tančit a zpívat, dorazí totiž brněnský soubor Divadlo Stodola s grandiózním minimuzikálem Jedno jaro v Paříži aneb Krvavá Henrieta. Děj se odehrává v Paříži roku 1914 a je rekonstrukcí soudního procesu, v němž je manželka ministra financí obviněna z vraždy šéfredaktora časopisu Figaro. Tečku za Pernštejnlove 2023 napíše talentovaný soubor Ductus Deferens s půlnoční námořnickou czenglish komedií Drým Džurny.
Doprovodný program

I letos jsme pro vás v parkánu připravili bohatý doprovodný program. Vždy po skončení divadla na hlavním programu začne koncert zajímavé osobnosti (nejen) tuzemské hudební scény. Ani letos nebude chybět Školní výlet v podání Václava Bartoše, který proběhne v úterý ve 20:30 na zámeckém mostě.

Písničkářská scéna v parkánu
Úterý 25. 7., 23:00 – James Harries
uznávaný anglický pisničkář, který žije v Praze, dorazí s novou deskou Hiraeth
Středa 26. 7., 22:30 – Nika
talentovaná ostravská písničkářka skládá dechberoucí písně postavené na klavíru
Čtvrtek 27. 7., 22:30 – Andrea Šulcová a Vít Křišťan
debutová country-blues-jazzová deska Opportunities patří k událostem roku 2022
Pátek 28. 7., 23:00 – Jana Vébrová a Petr Tichý
s novou deskou, kterou vydala po 16 letech, přijíždí osobitá zpěvačka a akordeonistka
Sobota 29. 7., 23:00 – Sísa nebo Libuna
nová pražská jazz punková formace tří ostřílených hudebníků