Epidemie ještě není za námi. Rizikem je především cestování

Epidemie ještě není za námi. Rizikem je především cestování

4691
Sdílejte

S uvolňováním centrálních preventivních opatření může vznikat dojem, že epidemie COVID-19 je za námi. Tak tomu zcela určitě není. U pozitivních osob se stále nařizují izolace, může dojít i k jejich hospitalizaci. Dle zkušeností Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje navíc velice často dochází k nákaze v rámci rodiny.

„Každý, kdo byl i mimo rodinu v užším kontaktu s pozitivním, nastupuje dvoutýdenní karanténu. Naštěstí většina nakažených nemá vážnější zdravotní obtíže, případně nemá žádné příznaky. Nicméně preventivní karanténní opatření mohou výrazně zkomplikovat činnost firem a dalších institucí, ale také dovolenkových plánů,“ říká ředitel Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Ivan Kučera.

Situace v kraji je v současné chvíli z hlediska šíření COVID-19 klidná a příznivá. Stále se k nám však vracejí lidé, kteří se nakazili mimo náš kraj. Ti pak nakazí své blízké a v karanténě se ocitne větší množství osob.

„Nastává doba dovolených, cestování a stýkání se s lidmi z jiných krajů či zemí. To je prostě nutné považovat za určité riziko nákazy. Proto je důležité po návratu z cest zůstat alespoň několik dnů v určité přiměřené dobrovolné izolaci. Je chybou, pokud se ihned po příjezdu uspořádá nějaké setkání s dalšími osobami, či se dotyčný nějaké takové akce zúčastní. Může pak zcela zbytečně dostat do karantény další osoby,“ apeluje hejtman Jiří Štěpán.

Zcela zásadní je nepodceňovat po cestování mimo náš kraj i drobné respirační zdravotní obtíže, zvýšenou teplotu a cestou svého praktického lékaře projít PCR testem.

V současnosti je v Královéhradeckém kraji 15 aktivních případů nákazy COVID-19.

zdroj: KHK