Elektromobilita funguje – elektrobusy v hradecké MHD ujely již přes milion kilometrů

Elektromobilita funguje – elektrobusy v hradecké MHD ujely již přes milion kilometrů

2546
Sdílejte
Elektrobusy SOR NS 12

Dopravní podnik města Hradce Králové, a. s., průkopník a lídr na poli elektromobility v prostředí městské hromadné dopravy v České republice, překonal v nedávných dnech magickou hranici jednoho milionu ujetých kilometrů. Jeho elektrobusy tuto vzdálenost ujely v podmínkách hradecké MHD od zahájení provozu v roce 2013.
Zásluhu na překonání této pozoruhodné vzdálenosti má zejména na podzim loňského roku pořízená flotila 20 nových elektrobusů značky SOR NS 12 ELECTRIC (plně klimatizovaných jak pro řidiče, tak pro cestující) – výrobce SOR Libchavy spol. s r.o. Vozy byly získány za pomocí dotací EU (15 ks v rámci projektu IROP 1 a 5 ks v rámci projektu IROP 2), kdy byla celková hodnota zakázky 246 mil. Kč. Součástí tendru bylo i dodání rychlonabíjecích stanic na konečných zastávkách. Přepravní kapacita těchto vozů se třemi dveřmi je 100 cestujících, z nichž 35 má místo k sezení.
Při této příležitosti nemůžeme zapomenout ani na průzkumníky elektrobusové dopravy v Hradci Králové, kdy v září 2013 nasadil DP do provozu model SOR EBN 9,5 a v říjnu 2014 začal po městě jezdit elektrobus Škoda Perun 26 BBHE. V únoru 2015 pak následoval vůz SOR EBN 11 (první a třetí vůz výrobce SOR Libchavy spol. s r.o. a druhý vůz výrobce ŠKODA ELECTRIC a.s.), které DP využíval k testování a ověřování některých provozních parametrů. Po testování jezdily a jezdí i tyto vozy v běžném provozu na klasických linkách MHD.
První nákupy elektrobusů pro královéhradeckou MHD se odehrály v letech 2013–16, kdy si DP vozidla nejprve pronajal, a poté za výhodnějších podmínek odkoupil. Vždy se přitom jednalo o elektrobusy, které původně výrobci používali k testovacím účelům.
První vůz typu SOR EBN 9,5 získal DPmHK již v září 2013. Šlo v té době nejen o první elektrobus od SORu v této délkové kategorii, ale zároveň o první z vozů řady EBN, u něhož byl použit facelift předního a zadního čela dle návrhu doc. Ing. arch. Patrika Kotase. Elektrobus si po otestování DP v dubnu 2014 odkoupil.
Druhý elektrobus dodala do Hradce Králové Škoda Electric. Jednalo se o vůz s typovým označením Škoda 26 BB HE, jinak známější pod obchodním jménem Škoda Perun HE. Tento prototyp byl vyroben na podzim roku 2014 a sloužil k řadě předváděcích jízd výrobce, načež byl v říjnu 2014 pronajat DP, který elektrobus zařadil do provozu a v prosinci 2015 jej za zůstatkovou hodnotu odkoupil.
Třetí elektrobus se objevil v Hradci Králové v únoru 2015, přičemž se opět jednalo o vůz značky SOR, tentokrát však v prodloužené variantě SOR EBN 11. Znovu se jednalo o prototyp, který sloužil výrobci nejprve k prezentačním účelům (objevil se například na veletrzích IAA v Hannoveru a na pražském Czechbusu). Stejně jako v předchozích případech si DP nejprve vůz pronajal a počátkem roku 2016 jej převzal do svého vlastnictví.

Věříme, že bezproblémový provoz nových elektrobusů včetně zavedení dvou nových linek MHD povede vedle zvýšení celkové spokojenosti současných cestujících i k dalšímu zvýšení jejich počtu oproti předešlým letům (nové trolejbusové linky s čísly 4 a 21 rozšířily od 2. února síť hradecké MHD, kdy obyvatelé části města Pod Strání mají další přímé spojení na hlavní nádraží a autobusový terminál; druhá nová linka zajíždí na sídliště Plachta, kde doposud MHD své zastávky neměla).
V loňském roce přepravily autobusy, trolejbusy a elektrobusy hradecké MHD 37 030 435 cestujících, což znamená oproti roku 2017 (36 631 154 osob) navýšení téměř o 400 tisíc osob (nejvyšší počet za posledních sedm let).
Nákupem nových elektrobusů a trolejbusů v roce 2018 hradecký dopravní podnik dosáhl poměru, kdy polovina vozů jezdí na elektrickou energii.
Vedle zvyšování celkové kvality poskytovaných služeb se intenzivně zaměřujeme i na ekologii městské hromadné dopravy. Co se týká e-mobility českých městských dopravních podniků, jsme v současnosti ve své kategorii na špici. Náš DP tak vlastní nejzelenější, tedy nejčistší, veřejnou dopravu v rámci celé České republiky. Podíl našich dopravních prostředků se ustálil na plánované energetické bilanci 50/50 (poměr vozidel s elektrickým a naftovým pohonem). Rovněž průměrným věkem vozového parku do sedmi let patří naše společnost k jedněm z nejmladších v rámci celé České republiky,“ řekl Zdeněk Abraham, ředitel Dopravního podniku města Hradce Králové.

Dopravní podnik totiž vloni na podzim zakoupil devět parciálních trolejbusů značky Škoda 30 Tr – SOR TNB 12 (3 z projektu IROP a 6 z projektu ITI), výrobce ŠKODA ELECTRIC a.s. Tato vozidla s celkovou obsaditelností 97 míst jsou v prostoru pro cestující klimatizovaná, s USB porty pro nabíjení, a disponují čtyřmi dveřmi. Vozy jsou dále vybaveny systémem rekuperačního brzdění, které umožní přeměnit pohybovou energii trolejbusu zpět na elektrickou. Jejich celková cena je 121 milionů korun bez DPH, z toho dotace z IROP a ITI 95 milionů (3 ks v rámci projektu IROP 2; 6 ks v rámci projektu ITI).

Chcete vidět novinky, současnost i historii hradecké MHD? Přijďte se podívat na akci k 70. výročí trolejbusové dopravy v Hradci Králové 18. května 2019 v prostorách Terminálu hromadné dopravy – více informací v tomto článku.


Elektrobus SOR NS 12

zdroj: DPmHK – www.dpmhk.cz