Když žáci základních škol nyní nemají možnost poznávat základy technických oborů a řemesel na středních odborných školách v rámci projektu TECHNOhrátky, mohou si je přece vyzkoušet v domácích dílnách, pokojích nebo kuchyních. Krátce poté, co kvůli vyhlášení nouzového stavu osiřely lavice také v Pardubickém kraji, vyhlásili organizátoři TECHNOhrátek pro školáky ze druhého stupně „základek“ i studenty středních škol zapojených do projektu mimořádnou kreativní soutěž nazvanou „Řemeslo doma“. Ta je inspirovala natolik, že v průběhu měsíce už naposílali několik desítek fotografií nejrůznějších výrobků z papíru, dřeva, látek i železa, roušek, kreseb, modelů ze stavebnic či gastronomických pochoutek. Soutěž navíc překročila hranice regionu, neboť jeden z příspěvků zaslala dokonce žákyně z Brna.
„Velice nás mrzí, že se neuskuteční jarní série TECHNOhrátek, které jsou velmi populární mezi žáky základních škol, a střední školy na nich budují svou image. Náhradou, kterou jsme školákům připravili, je soutěž ´Řemeslo doma´. Nápadům se meze rozhodně nekladou. Už teď jsou k vidění masky mystických tvorů, pečení velikonoční beránci, výrobky z textilu a papíru, ale i celá řada dalších zajímavých artefaktů. Fotografie výrobků zveřejňujeme na školském portálu a ti nejlepší se mohou těšit na pěkné odměny,“ řekl Bohumil Bernášek, radní Pardubického kraje pro školství.
Pravidla soutěže jsou jednoduchá. Zájemci do ní mohou přihlásit jakýkoliv vlastnoruční výrobek, který má vztah k technickým či jiným odborným dovednostem a vznikl právě v tomto období nouzového režimu v domácích podmínkách.
„Moc děkuji za spolupráci. ´Řemeslo doma´ je jednou z mála pozitivních věcí, které se k nám v této době dostávají. Jsem ráda za skvělý nápad, jak ukázat, že žáci všech škol napříč krajem rádi dělají rukama. Náš start byl sice pozvolný, ale v akceleraci nezklameme,“ zhodnotila přínos soutěže Jitka Jiskrová, ředitelka ISŠ technická Vysoké Mýto.
Účastníci soutěže „Řemeslo doma“ jsou rozděleni do dvou kategorií – pro základní a střední odborné školy. „Základky“ se navíc dělí na podskupiny pro 6. a 7., resp. 8. a 9. třídu. Nejlepší příspěvky vyhodnotí porota složená ze zástupců Pardubického kraje, Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy, společnosti Agrovenkov i organizátorů TECHNOhrátek. Snímek výrobku je třeba zaslat na mail: technohratky@klickevzdelani.cz s uvedením jména, školy a třídy. Na autory nejlepších prací čekají ceny v podobě elektroniky, knih nebo společenských her.
„Jsme rádi, že soutěž vyvolala takový ohlas a že jsme školákům poskytli návod k přemýšlení, zapojení manuálních činností a zahnání nudy. Původně jsme soutěž cílili pouze na žáky osmých a devátých tříd, ale na přání mnohých rodičů jsme ji rozšířili i na nižší ročníky. Každý den přibývají nové výrobky. Sortiment přihlášených prací je pochopitelně široký, ale mnohá díla mají – i vzhledem k věku jejich autorů – opravdu vysokou úroveň,“ uvedl Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.
Nejnovější favorit = funkční motokolo
Mezi studenty středních odborných škol dlouho dominoval František Skalník ze SPŠ stavební Pardubice. Vítěz loňské facebookové soutěže TECHNOhrátek s postavou rytíře v plné zbroji očekávajícího požehnání smrti ukázal, že stejně dobře jako s kovem umí pracovat i se dřevem, a zhotovil keltskou ptačí budku. „Matka chtěla vyrobit budku pro ptáky, tak jsem to pojal trochu originálně a dodal jim luxusu v přírodním stylu,“ komentoval úsměvně konečnou podobu žák třetího ročníku oboru umělecký kovář a zámečník.
Těsně před Velikonoci však soutěž získala nového favorita, když reprezentant ISŠ technické Vysoké Mýto Marek Kašpar zaslal snímek svého mimořádného díla. Žákovi třetího ročníku oboru nástrojař se totiž v poměrně krátkém čase podařilo doma v dílně zrecyklovat staré kolo a udělat z něj zcela funkční motokolo!
ISŠ technická Vysoké Mýto je momentálně hodně při chuti. Opravdový výtvarný talent projevila třeba Sabina Němcová, žákyně třetího ročníku oboru strojní mechanik. Sérii jejích kreseb evidentně inspirovala atmosféra epidemie koronaviru, kterou v současné době celý svět prožívá.
Andělská křídla, záhony i zajíčci v karanténě
V případě základních škol dorazily tradičně mezi prvními výrobky od žáků deváté třídy ze ZŠ Jindřicha Pravečka Výprachtice – vynikala zejména maska démona Venoma od Matyáše Fiebigera. Ani další zástupci výprachtické školy se nenechali rozhodně zahanbit. Žák šesté třídy Šimon Heger se prezentoval uměleckým dílem nazvaným Andělská křídla. „Na křídla jsou použity hrubé hobliny, slepené směsí mouky s vodou. Hotový výrobek byl přelakován lakem na vlasy, ucho je upleteno z osmi provázků jako pomlázka,“ popsal svou výrobní technologii. Jeho spolužák Petr Indra, jako správný zahradník, zase vyrobil ze dřeva několik vyvýšených záhonů. „Opravdu to udělal úplně sám, manžel mu donesl prkna, on si je naměřil, nařezal a obrousil a smontoval. Na parapetech máme asi osmdesát různých sazenic, včetně kukuřice. Je to pro něj zábava a mám pocit, že nemyslí na nic jiného,“ prozradila jeho maminka Vendula Indrová.
To Dominik Růžička z osmé třídy ZŠ Masarykova nám. z Přelouče vsadil na stavebnici Lego a z barevných kostiček postavil model zdravotnického off roadu. Se stavebnicí Lego Technic si skvěle rozumí i Václav Semrád ze sedmé třídy ZŠ Ronov nad Doubravou, jenž sestavil hned dva úctyhodné kamiony – jeden s kontejnerem, druhý na přepravu automobilů. Aktivní byli také „šesťáci“ ze ZŠ a MŠ Rybitví – Michaela Gregorová se pochlubila piškotovým beránkem, Tomáš Pešta si troufl na výrobu velikonočních kuřátek a Ondřej Zezula na stylové velikonoční zajíčky v karanténě. Krásný dort pro změnu upekla Simona Palečková, žákyně sedmé třídy ZŠ Třemošnice.
Pozoruhodné je, že ačkoliv je soutěž „Řemeslo doma“ určena žákům základních a středních odborných škol v pardubickém regionu, obdrželi pořadatelé příspěvek až z jižní Moravy! Jeho autorkou je zatím nejmladší účastnice – Ema Kučerová, žákyně čtvrté třídy ze ZŠ Jana Babáka Brno. Fotoseriál názorně ilustruje, jak si dokázala sama ušít a vycpat látkového zajíčka.
Více informací o projektu TECHNOhrátky na www.klickevzdelani.cz/technohratky
zdroj: Pardubický kraj