Dopravní komplikace také na Pardubicku – I/36 se uzavírá

Dopravní komplikace také na Pardubicku – I/36 se uzavírá

1856
Sdílejte

Silnici, která spojuje Pardubice a Holice se uzavře. Objížďka potrápí tisíce projíždějících řidičů. Uzavírka potrvá minimálně dva a půl měsíce. Práce měly začít původně již v září 2016, ovšem nakonec se silnice opraví s více než půlročním zpožděním.

V tu dobu se opravovala pětatřicítka, takže nám nikdo nepovolil uzavírku. Nešlo to skloubit dohromady,“ uvedl Oldřich Masný ze společnosti Swietelsky, která zakázku ve výběrovém řízení získala.

O nutnosti rekonstrukce této vytížené silnice, se denně přesvědčují tisíce řidičů. Po výjezdu z obce Časy se je změna povrchu hned cítit. Mezi oběma obcemi je zhruba tříkilometrový rovinatý úsek, na kterém je možné najít stovky výmolů. Silničáři ho léta spravovali pouze provizorně. Od příštího týdne začne generální oprava.

Důvodem stavby je špatný stavební stav vozovky, který v současnosti patří k nejhorším v síti silnic I. třídy v Pardubickém kraji. Vyskytují se zde četné výtluky, deformace, trhliny, které je nutno každoročně opravovat. Zadávací dokumentace předpokládá odfrézování stávající ložní a obrusné vrstvy, sanaci zjevných poruch podloží a pokládku nových asfaltových vrstev, včetně pročištění příkopů, seřezání krajnic a oprav čel propustků,“ stálo v oznámení výběrového řízení.
Pokud nepřijdou komplikace, skončí práce v polovině června

Silničáři zatím netuší, jak hluboko budou muset hrabat. Případné poškození spodních vrstev budou znát až po odfrézování vrchního deseticentimetrového povrchu vozovky, se kterým začnou příští středu. Podle výsledků se následně bude opravovat konstrukce.

Na základě zjištění poté bude i jasné, zda se práce neprotáhnou. Skončí oprava v polovině června 2017.

Kudy povede objížďka?

Ve směru od Litomyšle a Vysokého Mýta povede oficiálně značená objízdná trasa pro kamiony po silnici I/35 do Býště, kde se odbočí na silnici II. třídy na Sezemice. Odtud se pojede do Pardubic už po stávající silnici I/36.

Z opačné strany pojedou nákladní vozy přes Dašice, Dolní Roveň do Vysoké u Holic, kde se napojí na I/35. Osobní auta mají do Sezemic dojet kratší cestou přes Horní a Dolní Ředici a Choteč.
Ředitelství silnic a dálnic počítá se stavbou kompletně nové přeložky I/36, která poslouží zároveň jako přivaděč k chystané dálnici D35. Právě od její velké mimoúrovňové křižovatky u Časů má silnice vést dále Holicím. Část nové trasy je již zakreslená v katastrálních mapách.