Dny evropského dědictví představí Horní Staré Město – sobota 11. září 2021...

Dny evropského dědictví představí Horní Staré Město – sobota 11. září 2021 – Trutnov

2404
Sdílejte

Kostel sv. Václava, požární zbrojnice sboru dobrovolných hasičů, mateřská škola Srdíčko a mnoho dalších zajímavých míst bude v rámci Dnů evropského dědictví otevřeno veřejnosti. Trutnovská radnice ve spolupráci s dalšími subjekty připravila bohatý program nejen pro rodiny s dětmi, který láká na zajímavosti z Horního Starého Města.

Město Trutnov se i letos připojuje k tradiční mezinárodní akci Dny evropského dědictví. Po prezentaci památek a zajímavostí v Poříčí v roce 2019 a v lesoparku a centru města v roce 2020 se zaměřilo na městskou část Horní Staré Město. „Snažíme se, abychom lidem každý rok nabídli jiný, ale vždy pestrý program. Chceme jim postupně v jednotlivých částech města představit nejen historické památky, ale také novodobé zajímavosti,“ popisuje program Ivan Adamec, starosta města Trutnova.

Dny evropského dědictví se uskuteční v sobotu 11. září. Slavností zahájení je naplánováno od 10:00 v areálu Mateřské školy, Základní školy a Praktické školy, Trutnov. Návštěvníci se mohou těšit na fanfáru trubačů České lesnické akademie Trutnov a pásmo koncertů, během kterého se představí žáci praktické školy, žáci MŠ Trutnov Horská – Srdíčko a také My Band ze ZUŠ Trutnov pod vedením Tomáše Katschnera. Po celý den až do 17:00 bude v areálu školy k vidění lesnická technika a k vyzkoušení simulátor harvestoru z České lesnické akademie Trutnov. „Milovníci historie a techniky jistě ocení ukázku několika kusů vojenské techniky ze sbírky trutnovského sběratele pana Serbouska. K vidění bude například protiletadlová „ještěrka“ nebo obrněný transportér SKOT,“ dodává k programu Tomáš Eichler, místostarosta města Trutnova. V budově praktické školy se bude po celou dobu konat Den otevřených dveří.

Své nové prostory ukáže veřejnosti Sbor dobrovolných hasičů HSM, který přichystá také občerstvení. Na návštěvu zve po celý den pracoviště MŠ Trutnov Horská – Srdíčko. Od 10:00 do 17:00 mohou lidé navštívit kostel sv. Václava, kde během dne vystoupí například pěvecký sbor Chorea Corcontica či Krkonošské Collegium Musicum. „Zajímavým hostem DED je rodák z Horního Starého Města pan Jörg Faber, který byl po druhé světové válce odsunut a dnes žije v Rakousku. Pro zájemce si připravil komponovaný pořad, kdy bude vyprávění svého životního příběhu prolínat hrou na tradiční krkonošskou citeru. Pan Faber vystoupí v 11:00 a v 15:00,“ zve na koncert Ivan Adamec. Po celý den bude v kostele vystavena fotografie unikátní listiny, buly papeže Benedikta XII., která se pojí k historii kostela a Horního Starého Města.

Netradiční zajímavostí této městské části je sekvojovec obrovský, který se nachází nedaleko ul. Na Dílech. U něho připravila program pro rodiny s dětmi v podobě lesní pedagogiky od 10:00 do 17:00 Česká lesnická akademie Trutnov.
V městské části Babí bude po celý den od 10:00 do 17:00 otevřena opravená kaple sv. Tekly. Ve 14:00 zde na varhany zahraje žák ZUŠ Trutnov Martin Droppa pod vedením učitele Víta Havlíčka. K Dnům evropského dědictví se připojila také dělostřelecká tvrz Stachelberg. Návštěvníci se k ní pohodlně dostanou díky zajištěné kyvadlové dopravě. „Autobus s označením DED 2021 bude zdarma od 9:30 jezdit každou hodinu ze zastávky Trutnov – Petříkovická na Stachelberg a zpět. Zastaví na všech zastávkách MHD po páteřních komunikacích Polská, Úpské nábřeží, Horská a Rýchorská,“ upozorňuje na možnost dopravy trutnovský starosta.

Ani letos nechybí program na Staré radnici na Krakonošově náměstí, kde bude tradičně přítomna kronikářka města Trutnova Mgr. Alena Křivská. Lidé si mohou prohlédnout jak psané kroniky, tak fotokroniky města. V obřadní síni bude po celý den promítán dokument o životě trutnovského patriota prof. Vladimíra Wolfa. Dále bude k vidění fotografie unikátní dochované listiny ze 14. století, která byla vydána na základě rozhodnutí manskéhou soudu v Trutnově. Její slavnostní představení a přednáška Mgr. Křivské se uskuteční už v pátek 10. září v Muzeu Podkrkonoší v Trutnově. Samotné muzeum se k DED 2021 také připojí a pro návštěvníky připravilo výstavu ,,Horní Staré Město na starých pohlednicích a fotografiích“ a další expozice.

I letos je v rámci DED 2021 možné získat zajímavé dárky. Stačí nasbírat alespoň 6 z 8 možných razítek trutnovského draka na vybraných stanovištích a s vyplněnou kartičkou se dostavit ke stánku TIC, který bude v areálu praktické školy, nebo během následujícího týdne do sídla TIC na Krakonošově náměstí, kde každý dostane malou odměnu. Soutěžní karta je součástí oficiálního letáku DED. Více informací o programu Dnů evropského dědictví lze nalézt na www.trutnov.cz a www.uffo.cz.
ikona souboruDED_2021_leták_final.pdf

ikona souboruTZ – Dny evropského dědictví představí Horní Staré Město.pdf