Cizinec při silniční kontrole nepravdivě obvinil policistu z požití alkoholu – VIDEO

Cizinec při silniční kontrole nepravdivě obvinil policistu z požití alkoholu – VIDEO

2115
Sdílejte

TRUTNOVSKO – Soudce ho na tři roky vyhostil. 

V pátek 29. března 2019 prováděli trutnovští dopravní policisté kontroly vozidel v obci Královec, kde dohlíželi i na dodržování předepsané rychlosti. Krátce před 17. hodinou zastavili 64letého cizince, se kterým cestovala jeho manželka, a měli namířeno na víkend do Krkonoš. Policista muži sdělil, že se dopustil přestupku v dopravě, neboť překročil rychlost jízdy v obci o více než 40 km/h. U takového přestupku zákon neumožňuje projednání na místě, a proto policisté rozhodli o uložení kauce ve výši 10 tisíc korun. V této chvíli začal řidič i jeho manželka poměrně výrazně vyjadřovat svůj nesouhlas s postupem a konstatovali, že u sebe ani nemají tolik peněz a snažili se i smlouvat. V rámci kontroly policisté muže rovněž vyzvali k provedení dechové zkoušky na alkohol. Této se podrobil s nulovým výsledkem. Po dechové zkoušce se jeho nevole však ještě více vystupňovala, když i za přítomnosti dalších přivolaných policistů ukázal na jednoho z dopravních policistů a prohlásil, že z něho cítí alkohol a chce, aby si také dýchnul, ačkoliv jeho tvrzení nic nenasvědčovalo. Na místo kontroly se proto dostavil nadřízený důstojník. Ten s policisty provedl dechové zkoušky na alkohol, které u všech vyšli negativně.

Muž si pravděpodobně zprvu neuvědomoval závažnost svého jednání a zřejmě ani skutečnost, že mu za nepodložené tvrzení může hrozit postih. Poté, co se jeho obvinění ukázalo jako zcela nepravdivé, ho totiž policisté se souhlasem státního zástupce zadrželi na základě podezření ze spáchání přečinu pomluva a skončil v policejní cele. Policejní komisař mu následně za uvedené jednání sdělil podezření a předal spisový materiál státnímu zástupci. V neděli 31. března poté proběhlo u Okresního soudu hlavní líčení a soudce trestním příkazem uložil cizinci trest vyhoštění z území České republiky na délku 3 let.

Závěrem nutno dodat, že muž po svém zadržení uloženou kauci uhradil a za přestupek v dopravě mu nyní navíc správní orgán může vyměřit pokutu od 5 do 10 tisíc korun a zákaz řízení na 6 měsíců až 1 rok.

zdroj: PČR