Cinema Open 2016 – Festival nezávislých filmů

Cinema Open 2016 – Festival nezávislých filmů

1782
Sdílejte

V České republice se dlouhou dobu formuje hnutí filmových tvůrců, které přerůstá svými ambicemi veškerou dosud definovanou neprofesionální tvorbu. Je to proud zajímavé autorské tvorby, pozoruhodných režijních i hereckých výkonů a producentské vynalézavosti. Je to taková „šedá zóna“ české kinematografie, bez jména a popularity.

Výsledná filmová díla, která se často vyrovnají svým profesionálním vzorům, jsou často případy s rozsudkem malého diváckého zájmu, neochoty podpory masmédií, distributorů a provozovatelů veřejného vysílání, většinou končící nemožnosti představení širšímu publiku. Dochází tak pouze k jejich alternativnímu uvedení. Přitom s nástupem digitální techniky v ekvivalentu profesionální kinematografie, dostupnými prameny filmové erudovanosti a bortícími se komerčními mechanismy filmového průmyslu otevírá nové možnosti novým filmovým tvůrcům, kteří nepodřizují své umělecké vyznání ukazatelům trhu a podmínkám producentů.

A právě z těchto důvodů, na pomoc tomuto druhu filmu, vzniká  iniciativa za český nezávislý film, který by se mohl stát v budoucnu středoproudem, takovou druhou ligou profesionální kinematografie. Cílem iniciativy je formování nezávislého filmu, jeho osvěta a popularizace. Vrcholem tohoto snažení je každoročně festival nezávislé filmové tvorby, jehož 7. ročník s názvem Cinema Open se uskuteční 3.-5. listopadu 2016 poprvé ve třech městech Královéhradeckého kraje. Tradičně v Hradci Králové – BIO Centrál (4. – 5.11), nově v Hořicích v Podkrkonoší – Biograf na Špici (3. – 4.11) a Červeném Kostelci – kino Luník (5.11.).

Programy ke stažení v PDF

Hořice

Hradec Králové

Červený Kostelec