Devátý ročník srovnávacího výzkumu město pro byznys zná svého vítěze. První místo patří Pardubicím, Lanškrounu patří druhé místo a třetí skončili Svitavy. Ceny převzali zástupci úspěšných měst v Pardubicích dne 23. února.
Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotí letos již podeváté podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností v České republice. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom. Data vyhodnocuje agentura pro informace a analýzy Datank. Hodnocení se dělí do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy.
K vítězství Pardubic přispělo především skvělé hospodaření radnice, která ve všech kritériích hodnotících podnikatelské prostředí výrazně vyčnívá nad ostatními městy regionu.
Tak jako v loňském roce, i letos, se na druhém místě umístil Lanškroun. Lanškroun se do popředí dostal díky velkému počtu firem, nízké nezaměstnanosti, kvalitnímu iRatingu a pro region typicky nízké dani z nemovitosti. „Výborné umístění města Lanškroun ve srovnávací soutěži Město pro byznys je výsledkem vzájemné spolupráce městské samosprávy, podnikatelského sektoru a úředníků MÚ. Také si velice vážím podpory firem v oblasti vzdělávání na Lanškrounsku. Všem zmíněným velice děkuji za spolupráci a podporu rozvoje našeho města,“ uvedl starosta Lanškrouna Radim Vetchý, během přebírání ceny.
Třetí Svitavy se pak mohou pyšnit největším počtem studentů v odborném vzdělávání a pro podnikatelský přístup podporují také nízkými poplatky.
Agentura CzechInvest vyhlásila v rámci devátého ročníku výzkumu Město pro byznys novou kategorii nazvanou Investičně atraktivní region. Vítězem prvního ročníku se ve východočeském regionu staly Svitavy.