Akce „Tango“ – Obvinění prodali pervitin za milion korun

Akce „Tango“ – Obvinění prodali pervitin za milion korun

4507
Sdílejte
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na základě informací, že v jejich teritoriu dochází k distribuci drog, začali rychnovští  kriminalisté spolu s kolegy z místního obvodního oddělení od jara letošního roku tuto možnost prověřovat.

Podezření bylo záhy potvrzeno, a tak policisté během půlroční intenzivní práce soustředili potřebné důkazy proto, aby v pátek 23. září 2016 ve večerních hodinách zahájili akci „Tango“. Její realizace byla v režii rychnovských kriminalistů, spolu s nimi se ale na jejím uskutečnění podíleli i drogoví specialisté z „toxi týmu“ Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje a policisté rychnovského obvodního oddělení.

Na silnici č. I/11 mezi obcemi Blešno a Nepasice zadržela dva muže z Rychnova nad Kněžnou a Vamberka jedoucí v osobním voze zn. Ford i s nakoupenou drogou zásahová jednotka Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje. Zásah proběhl bleskově a bez problémů a u jednoho z nich policisté zajistili sáček s obsahem žluté sypké hmoty, pervitin, který byl předán k expertize. Zajištěnou drogu by tito dealeři na Rychnovsku obratem prodali za více než 60.000 korun.

Policisté týž noc provedli u obou zadržených v příbuzenském poměru (ročník 1958 a 1979) domovní prohlídky, a to v jejich trvalých bydlištích v Rychnově nad Kněžnou a ve Vamberku. Během nich zajistili plynovou pistoli, dvoje digitální váhy, alobal, notebook, více než stovku plastových sáčků, klíče od příruční pokladny, zelenou sušinu, cigaretové dutinky a další předměty (např. hodinky), které dostávali za drogy místo peněz. Všechny vydané a zajištěné věci budou podrobeny dalšímu kriminalistickému zkoumání.

Zajištěna byla i dvě osobní auta obou mužů a i u nich policisté provedli prohlídky. Z vozů zajistili mobilní telefon, kufřík s igelitovými sáčky, platová brčka, lžičky, části platebních karet a digitální váhu.

Mladší a zároveň hlavní obviněný sedmatřicetiletý muž z Vamberka rovněž v blíže neupřesněném období na blíže neupřesněném místě zasadil a vypěstoval rostlinu konopí, kterou po sklizení a usušení upravil do stavu způsobilého ke spotřebě za účelem prodeje. Část se pokusil prodat i v Polsku, kde ale obchod nedopadl dle jeho představ. Při návratu s návykovou látkou totiž posádka vozu nepočítala s náhodnou kontrolou celníků:

Trojice pasažérů osobního automobilu, která se pokoušela převážet téměř tři čtvrtě kilogramu marihuany z Polska do České republiky spoléhala na svůj důmyslný úkryt.

Sedmatřicetiletého Čecha a šestatřicetiletého muže slovenské národnosti v doprovodu jednadvacetileté Ukrajinky však zastavila při namátkové silniční kontrole hlídka mobilního dohledu královéhradeckých celníků v obci Olešnice v Orlických horách. Na otázku, zda si kdokoliv z osádky neveze lihoviny, cigarety, tabák, léčiva nebo omamné a psychotropní látky, všichni shodně reagovali slovy, že si vezou pouze nákup s potravinami.  Řidič ochotně zpřístupnil k celní kontrole kabinu vozidla včetně zavazadlového prostoru, pouze při požadavku na zpřístupnění prostoru rezervní pneumatiky sdělil, že to neumí. V disku rezervní pneumatiky byla ukryta papírová krabice obalená smršťovací folií a vedle pneumatiky plastové sáčky se sušenou zelenou rostlinnou látkou konzistencí i vůní připomínající marihuanu. Tuto skutečnost potvrdil celníkům i následně provedený NIK test.

Protože řidič vozidla nevlastnil řidičský průkaz, ujala se na místě dalších úkonů hlídka Policie České republiky, která v rámci součinnostní akce prováděla společně s celníky kontrolu v příhraničí.

Oba obvinění, policii již z dřívějška známé osoby, drogy prodávali či nabízeli v Rychnově nad Kněžnou, Vamberku i dalších místech okresu. Sedmatřicetiletý muž nejméně od března 2015 a osmapadesátiletý muž nejméně od května 2016 po předchozí vzájemné dohodě neoprávněně prodal, zprostředkoval, jinak jinému opatřil a pro jiného přechovával v okruhu svých známých, přátel a zájemců metamfetamin zvaný pervitin a konopí.

V uvedenou dobu už ani jeden z obviněných nepracoval, výdělek z drog je dobře zajistil. Cena za 0,1 g pervitinu byla stanovena na 500 korun, přičemž drogu vkládali do cigaretové dutinky a odběratelé si pak objednávali jednu či více cigaret za uvedenou cenu. Případ je na samém počátku, počet odběratelů v řádech desítek nemusí být konečný.

Distributoři tak ve sledovaném období prodali stovky dávek za milion korun. Mladší z nich je sám uživatel pervitinu, kvůli závislosti na něm byl také propuštěn ze svého posledního zaměstnání. Peníze, které za prodej drog obdržel, částečně investoval do rekonstrukce bytu a další část spolky automaty.

V průběhu vyšetřování sdělil policejní komisař na základě dalších  svědeckých  výpovědí dvojici obvinění ze zločinu nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních  látek a jedů.(§283, odst 1, 2 písm. c) tr. zákoníku, za který jim hrozí trest odnětí  svobody na 2 roky až 10 let.

Oba muži jsou stíháni vazebně.

por. Mgr. Alena Kacálková Chvojková

komisař

+420 974 536 208

+420 725 083 407

krph.tisk.rk@pcr.cz

por. Ing. Jitka Fajstavrová

Tisková mluvčí CÚ pro Královéhradecký kraj

tel: +420 495 756 221

mobil: +420 602 372 515

fax: +420 495 756 200

e-mail: j.fajstavrova@cs.mfcr.cz

Protidrogový zásahpolicejni-zatah-tango-drogova-zasahova-jednotka-3

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

policejni-zatah-tango-drogova-zasahova-jednotka-4

OLYMPUS DIGITAL CAMERA