Legiovlak – Králíky – 13. – 18. srpna 2019

Legiovlak – Králíky – 13. – 18. srpna 2019

2544
Sdílejte

Legiovlak – legionářské muzeum na kolejích je opět na pouti po České republice, sto let od bojů o hranice nového státu má v srpnu na programu 4 prázdninová zastavení v Rýmařově, Jeseníku, Králíkách a v Šumperku. Během roku 2019 navštíví celkem na 35 míst.

Legiovlak, pojízdné muzeum na kolejích Československé obce legionářské, připomíná boje československých legií za samostatný stát. Souprava historických vagonů, která vznikla za podpory Ministerstva obrany ČR a mnoha dalších institucí, projede do roku 2020 celou Českou republiku a Slovensko. V současnosti se Legiovlak skládá ze 13 zrekonstruovaných vagonů, jakými se desetitisíce čs. legionářů přepravovaly napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále v letech 1918–1920. Připomíná, že vznik Československé republiky a první léta jejího života stály na životech a odvaze legionářů, kteří s myšlenkou samostatného státu Čechů a Slováku bojovali prakticky po celém světě, na všech bojištích první světové války a po jejím skončení dále nasazovali životy ať už v bojích s Poláky či Maďary o hranice nového státu, tak s ruskými bolševiky na daleké Sibiři. Jeho srpnové zastávky jsou následující:

  • Rýmařov 30.7. – 4. 8. 2019
  • Jeseník 6.8. – 11. 8. 2019
  • Králíky 13.8. – 18. 8. 2019
  • Šumperk 20.8. – 25. 8. 2019

Legiovlak představuje naši vojenskou historii nejen široké veřejnosti, ale zaměřuje se především na školní mládež, které je více než sto let stará historie poněkud vzdálená. „Minulý rok byl nabitý připomínkami 100. výročí vzniku republiky a konce jedné z nejstrašnějších válek všech dob. Málo kdo ale ví, že i v roce 1919 museli naši vojáci dále bojovat o hranice svého nového státu a naši ruští legionáři bránili Sibiř proti bolševikům,“ říká Jiří Charfreitag, tajemník projektu Legie 100 a dodává: „Návštěva Legiovlaku je ideální příležitostí, jak si tyto významné události připomenout. Legiovlak má tu výhodu, že za ním nemusíte nikam cestovat a přijede až do vašeho města.“

Expozice Legiovlaku je přístupná zcela zdarma každý všední den od 8:00 do 18:00 a o víkendech od 9:00 do 19:00. Komentované prohlídky s průvodcem jsou zdarma a opakují se v pravidelných hodinových intervalech. Každý návštěvník Legiovlaku může na místě zjistit, jestli měl legionáře mezi svými předky. Posádka v Plukovní prodejně dokáže hledat konkrétní osoby v databázi, kterou se i díky návštěvníkům daří doplňovat o fotografie, dokumenty, vzpomínky i hmotné předměty z pozůstalostí. Od výjezdu Legiovlaku v roce 2015 se takto podařilo doplnit na 15 000 záznamů legionářů.

Historické vagony Legiovlaku jsou zrekonstruovány tak, aby věrně odpovídaly dobovým reáliím a návštěvníkům co nejblíže přiblížily podrobnosti z legionářského života a jejich boje. Soupravy legionářských vlaků byly totiž kasárna na kolejích a legionáři se museli postarat o vše sami a ještě v pohybu. Běžný příbytek vojáků představuje tzv. těpluška až pro 30 mužů, která ostře kontrastuje luxusnímu salonnímu vozu pro důstojníky a generály. Návštěvníci si mohou prohlédnout další vagony ze života legionářů například vůz polní pošty, nejspolehlivější prostředek komunikace na celé tehdejší Sibiři, „létající“ sanitní vagon, vozy s kovářskými či krejčovskými dílnami. Způsob boje legionářů pak přiblíží improvizovaný obrněný vůz, který je po zuby vyzbrojený kulomety a zbrusu novou replikou ruského polního kanonu ráže 76 mm či plošinový vůz, na kterém je naložen 7,5 cm horský kanon vz. 15, který vyrobila plzeňská Škodovka a letos se jej podařilo získat z Itálie. Další zázemí představuje štábní vagon pro plánování operací, či plošinové vozy s materiálem včetně historické polní kuchyně. Další informace najdete na webu www.legiovlak.cz.