Královéhradecký kraj vybavuje 60 učeben středních a základních škol softwarem Corinth na podporu přírodovědného vzdělávání za téměř 10 milionů korun. Gymnázium, Střední odborná škola a Vyšší odborná škola Nový Bydžov otevřela tuto středu hned dvě učebny s novým softwarem.
„Koncem loňského roku jsme otevřeli první učebnu vybavenou softwarem Corinth pro digitální vzdělávání v hradecké obchodní akademii a nyní pokračujeme na dalších školách. Software je určený k podpoře výuky na středních školách a druhém stupni základních škol. Obsahuje více než 1 500 materiálů pro výuku ve formě 3D modelů, animací a simulací v oblasti přírodovědného vzdělávání. Chceme, aby výuka podpořila přirozenou zvídavost žáků, aktivitu a jejich zájem o přírodovědné obory,“ říká náměstkyně hejtmana pro oblast školství Martina Berdychová a dodává, že bydžovští žáci si navíc mohou díky virtuální realitě zkusit na vlastní kůži, jaké je to například procházet se s dinosaury, potápět se v ponorce na dně oceánu nebo zjistit, jak vypadá lidské tělo zevnitř.
Software Corinth obsluhuje učitel z tabletu a promítá jej na televizní obrazovku o úhlopříčce 165 cm. Program obsahuje tematické knihovny: biologie člověka, zvířat a rostlin, geologie, paleontologie, chemie, fyzika, geometrie a kultura. Součástí dodávky je tabulový systém, který může překrývat televizní obrazovku nebo ji doplňovat pro poznámky učitele nebo žáků. Autory softwaru jsou pedagogové z Univerzity Karlovy, kteří spolupracují s dalšími odborníky. Po dobu pěti let budou mít školy aktualizace zdarma.
„Ministerstvo školství podpořilo myšlenku Královéhradeckého kraje vybavit vybrané školy interaktivními 3D učebnami, které umožní propojení vzdělávacího obsahu s moderními technologickými a softwarovými prvky. Tuto aktivitu Královéhradeckého kraje ministerstvo školství vnímá jako vhodný příklad naplňování Strategie digitálního vzdělávání,” komentuje přínos softwaru státní tajemník z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR Jindřich Fryč.
„Každá ze škol, do kterých Královéhradecký kraj umístil tento software, se stane otevřeným centrem pro předávání zkušeností pro pedagogy a žáky okolních škol. Software využívají žáci i pedagogové v rámci neformálního vzdělávání v přírodovědných kroužcích a družině. Spolupracujeme i s Univerzitou Hradec Králové, která je také vybavena tímto softwarem a zároveň připravuje budoucí pedagogy na výuku,“ doplňuje náměstkyně Berdychová.
Gymnázia a přírodovědně zaměřené střední školy dostanou po dvou učebnách, menší střední školy nebo ty, kde výuka přírodovědných předmětů probíhá v menšině oborů, získají po jedné. S nabídkou byly osloveny i základní školy, jejichž žáci se účastnili vyšších kol olympiád v přírodovědných předmětech, a také ty, ve kterých působí aktivní pedagogové, to vše s ohledem na rovnoměrné rozložení po celém kraji.