Kampaň #pootevřeno, která nabízela zájemcům o kulturu během nouzového stavu zajímavé informace z kulturních institucí Královéhradeckého kraje, se pomalu mění na kampaň #otevíráme.
„Muzea, galerie, knihovny, hvězdárny a další instituce, které zřizujeme, se pomalu začínají vracet k životu. V době karantény jejich pracovníci připravovali kulturní akce, výstavy či vzdělávací programy pro školy na rok 2020 a troufám si říct, že se na ně pomalu můžeme těšit,“ říká náměstkyně hejtmana Martina Berdychová. Dodává, že samozřejmostí bude nadále v rámci uvolňování opatření v boji proti epidemii dodržování všech nutných hygienických pravidel, která jsou pro otevření kulturních institucí stanovena vládou a Královéhradecký kraj je jako zřizovatel musí plně respektovat.
Muzea a galerie ve většině otevřou své prostory 12. května, vyjma Muzea Náchodska, kde se liší otevírání podle jeho poboček:
Hronov (Jiráskův rodný domek a Jiráskovo muzeum) otevírá 12. května a od 26. května začíná v muzeu výstava obrazů Hany Rummelové.
Náchod (Broučkův dům) zve 26. května zájemce na dlouhodobě plánovanou akci Týden v muzeu až do 31. května zdarma. Náchodská výstavní síň zahájí provoz výstavou o třicetileté válce 27. června.
Police nad Metují (klášter a Stará škola Dřevěnka) zahájí provoz 26. května a 5. června začíná v klášteře výstava o benediktinských knihovnách.
Na všech pobočkách bude otevřeno podle letní provozní doby s pondělkem jako zavíracím dnem.
Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou otevírá 12. května s výjimkou expozic v rychnovském zámku, kde probíhá do konce května rekonstrukce kanalizace. Muzeum také prodlužuje výstavu Spolku přátel historie Vamberka ve spolupráci s Muzeem krajky Vamberk “Čechoslováci v boji za vlast “, která návštěvníkům přiblíží dokumenty, relikvie, osobní předměty a trojrozměrné plastikové modely bojové techniky z bojišť našich vojáků ve druhé světové válce.
Regionální muzeum a galerie v Jičíně plánuje hlavní program sezony “Konírna čarokrajná“ Divadla bratří Formanů na začátek července.
Galerie moderního umění v Hradci Králové nabídne od 12. května do 31. března 2021 své prostory pro dílo Dalibora Bači nazvané “Za kulisou“. Jeho umělecký projekt zde ztvární tmavá a zvukově izolovaná komora, ve které bude umělec v průběhu devíti měsíců trávit tři týdenní pobyty. V komoře vybavené pouze lůžkem a sociálním zařízením bude Dalibor Bača pobývat oproštěn od konzumace jídla i kontaktu s okolním světem.
Muzeum východních Čech v Hradci Králové nabídne od 12. května výstavy “Uprostřed koruny české“ a “Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole“. Obě výstavy můžou zájemci zhlédnout jak naživo, tak i virtuálně. V dalších dnech muzeum zpřístupní výstavu “Není obraz jako obraz – vybraní nakladatelé školních obrazů 19. a 20. století“, která potrvá do 16. srpna 2020. Znovu se také otevře muzejní badatelna a společenskovědní a přírodovědecká knihovna. Vedení muzea také připravuje novinku, vidět Hradec z nové perspektivy, a to z kopule muzea.
Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové otevřela 29. dubna v omezeném provozu a funguje za určitých hygienických podmínek: vstup je povolen pouze s rouškou a pořádání skupinových akcí je stále zakázáno.
V rámci kampaně #pootevřeno, kterou kraj připravil na podporu kulturním organizacím Královéhradeckého kraje v době pandemie, navštívilo facebookové a webové stránky prokreativitu.cz 3500 uživatelů a k dnešnímu dni mají přes 300 sledujících. Do samotného projektu #pootevřeno se zapojilo 12 institucí, které formou společného hashtagu informovaly o svých aktivitách v době zavřených dveří z důvodů koronavirové pandemie.
zdroj: KHK