narizeni_krajske_veterinanrni_spravy_nachod_polsko ptaci_chripka_nachod_mapa
K preventivním opatřením mimo jiné patří:
1. pokud je to možné chov drůbeže v uzavřených objektech a zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky (zasíťování oken nebo větracích otvorů);
2. minimalizovat rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků (umístění vody a krmiva pod přístřešek mimo dosah volně žijících ptáků);
3. zákaz vstupu nepovolaným osobám do chovů;
4. dodržování zoohygienických zásad v chovu;
5. vedení řádné evidence chovu drůbeže;
6. v případě podezření na výskyt nákazy, což je zvýšený úhyn drůbeže, náhlý pokles snášky nebo příjmu krmiva, nahlásit na krajskou veterinární správu.
Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Virus se šíří kontaktem s ostatními ptáky, vzduchem, kontaminovanými dopravními prostředky, technikou, nářadím, krmivem, a znečištěnou obuví a oděvem. Viry se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a k jejich přenosu dochází zejména trusem. Inkubační doba je 3 až 7 dní. Nákaza se pak projevuje nechutenstvím, celkovou skleslostí, náhlým poklesem snášky dýchacími potížemi, otoky hlavy, výtoky z očí atd. Vysocepatogenní viry ptačí chřipky způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny. V chovech drůbeže tím způsobují významné přímé i nepřímé ekonomické ztráty. Současná forma viru je vysoce patogenní pro ptáky, nicméně přenos na člověka nebyl doposud zaznamenán.
Informace pro veřejnost – Státní veterinární správa
(http://www.svscr.cz/zdravi-zvirat/ptaci-chripka-influenza-drubeze/informace-pro-verejnost)
Co je chřipka ptáků?
Influenza drůbeže, známá také jako ptačí chřipka, je virové onemocnění postihující ptáky.
Postihuje jak volně žijící ptáky, tak drůbež jako slepice, krůty, kachny a husy. Postižená zvířata mají dýchací potíže, trpí ztrátou chuti a masivně hynou v průběhu 1–2 dnů.
Způsob přenosu ptačí chřipky:
K přenosu dochází především trusem nemocných ptáků. Úhyn ptáka na ptačí chřipku lze potvrdit pouze v laboratoři. Lidé se mohou infikovat pouze kontaktem s infikovanými ptáky nebo jejich exkrety (výkaly, peří, uhynulá zvířata apod.). Nelze vyloučit přenos ptačí chřipky z nemocných ptáků na drobné savce (kočky, psi apod.). Dosud nebyl zaznamenán případ přenosu ptačí chřipky z volně žijících ptáků na člověka. Dosud nebyl prokázán přenos nákazy z člověka na člověka.
Příznaky ptačí chřipky:
V případě podezření na výše uvedené příznaky u ptáků informujte ihned o události soukromého veterinárního lékaře nebo místně příslušnou krajskou veterinární správu. Řiďte se přesně podle jejich instrukcí. Nedovolte vstup cizím osobám do postiženého místa.
Nebezpečí pro člověka:
Při dodržení základních ochranných pravidel je pravděpodobnost nakažení minimální. Je třeba se vyvarovat všech zbytečných kontaktů s podezřelými zvířaty, uhynulými kusy, ale i s jejich trusem, peřím, apod.
Potraviny v obchodech jsou bezpečné. Důsledný veterinární dozor začíná v chovech drůbeže a veterinární kontrola zdravotní nezávadnosti veškerých živočišných produktů je dále zajišťována ve fázi jejich zpracování až po pult prodejen. Po nákupu a při kuchyňském zpracování stačí dbát na základní hygienická pravidla. Běžnou tepelnou úpravou (vaření, pečení, apod.) drůbežího masa a vajec je virus spolehlivě zničen při dosažení 70 ºC v jádře potraviny, a to již za jednu sekundu.
Vyslovit podezření na chřipku ptáků u lidí můžeme, jestliže:
Upozornění: pravděpodobnost onemocnění chřipkou ptáků je extrémně malá. Přesto: konzultujte lékaře a žádejte vyšetření na chřipku ptáků
Proč je chřipka ptáků nebezpečná?
O tom, jak se nákaza přenáší na člověka je málo informací a v současné době neexistuje žádná vakcína a proto je nutno pro bezpečnost lidí zaměstnaných v zemědělství, na jatkách a závodech na zpracování masa přijmout protinákazová opatření. Chřipka ptáků způsobuje rovněž ekonomické problémy v důsledku zákazu importu drůbeže a drůbežích produktů ze zemí, které jsou nákazou postiženy a může mít za následek likvidaci činností spojených s chovem a zpracováním drůbeže v důsledku toho, že v případě výskytu nákazy vždy a v některých zemích i v případě podezření musí být postižená hejna likvidována.
Inkubační doba
Inkubační doba je časový úsek mezi kontaktem s původcem nákazy a vzplanutím klinických příznaků. V případě influenzy je to pouze několik dní. První příznaky se obvykle objeví do jednoho týdne.
Virus je ničen teplotou 70 °C již za 1 sekundu.
Obecné zásady ochrany člověka před nákazou:
Zásady pro drobnochovatele drůbeže:
Jak chránit zvířata?
Drůbež je třeba držet uzavřenou ve stájích a chránit ji před kontakty s volně žijícím ptactvem (zasíťování oken, větracích otvorů a zamezení vstupu volně žijícího ptactva do hal). Slepice, kohouty a krůty nedržet společně s vodní drůbeží. Dodržovat nejpřísnější pravidla hygieny.
U chovů, které jsou prováděné ve výběhu, především u chovů vodní drůbeže (husy, kachny, divoké kachny), zamezit styku drůbeže s tažnými volně žijícími ptáky výstavbou zastřešených venkovních voliér a zasíťováním výběhů. V tomto období výrazně doporučujeme chovatelům drůbeže, která má přístup do venkovních výběhů, tam kde je to technicky a provozně možné, umístění zvířat uvnitř budovy.
Velmi důležité je zamezit přístupu volně žijících ptáků ke krmení a napájecí vodě podáváním vody a krmiva drůbeži uvnitř zařízení, hal nebo pod přístřešky. Dále je pak vhodné chovat vodní drůbež oddělené od hrabavé drůbeže a ptáků chovaných v zajetí.
Při podezření z nákazy desinfikovat veškeré materiály, které jsou vyneseny ze stájí nebo je ve stájích nechat.
Co by měli zaměstnanci podniku dělat v případě, že mají podezření na chřipku ptáků?
Informujte ihned svého zaměstnavatele, který je povinen zavolat neprodleně veterinárního lékaře. Nedovolte vstup cizím osobám a dalším zaměstnancům do postižené stáje. Řiďte se přesně podle instrukcí soukromého nebo úředního veterinárního lékaře. Jakýkoliv pokus zatajit podezření je pod sankcí podle veterinárního zákona.
Zdroj: Státní veterinární správa
Rozsvícení vánočního stromu Neděle 1. prosince 2024 Od 17:00 hodin Velké náměstí – Slavnostní rozsvícení…
Srdečně Vás zveme na již tradiční Vánoční trhy v Kuksu, které organizuje České farmaceutické muzeum…
Kromě toho, že řidič s kradeným vozidlem naboural, policisté zjistili, že má zákaz řízení a…
Druhý říjnový víkend Vás zveme na Podzimní městské slavnosti roku 2024! 🥳 Letos se uvidíme…
16. ročník slavnosti vína a burčáku v centru Hradce Králové. Slavnosti dobrého vína a burčáku…
28. září 2024, slavíme státní svátek - Den České státnosti. Kde si budete moci nakoupit…