Za několikaleté zneužívání vnuček dostal tři roky, výmluva na spiknutí rodiny, nepomohla

Za několikaleté zneužívání vnuček dostal tři roky, výmluva na spiknutí rodiny, nepomohla

1722
Sdílejte

Královéhradecký Krajský soud uznal Josefa M. vinným v celkem  třech ze čtyř bodů přeložené obžaloby. Podle rozsudku dvakrát spáchal trestný čin pohlavního zneužívání, a jednou zločin pohlavního zneužití. Vše na svých vlastních vnučkách.

Podle dostupného spisu v době, kdy měl u sebe dívenky na hlídání, zneužil jejich důvěry. Jedné v letech 2003 až 2007 sahal přes oblečení do rozkroku a na zadek, další zneužil v době letních prázdnin v roce 2005. Tehdy podle obžaloby desetiletou vnučku v garáži požádal, aby mu sáhla na přirození.
Dívka mu zřejmě nevyhověla, a proto ji pak v kuchyni domu alespoň oblečený objímal a simuloval přitom kopulační pohyby, dokud se mu nevysmekla a neutekla,“ uvedl při přednesení obžaloby státní zástupce Milan Šimek.
Nejzávažnější skutek se týká tehdy devítileté dívky, před tou se od léta 2012 do října 2014 obnažoval a opakovaně ji přesvědčil, aby mu sahala na přirození. Dívka bohužel od prosince 2014 trpí takzvanou posttraumatickou stresovou poruchou, která se projevuje úzkostlivými stavy, sebeobviňováním nebo poruchami spánku.
Soud muže zprostil obžaloby pouze v jednom bodě – ohrožování výchovy dítěte. Poukázal na to, že úmyslné ukázání obnaženého penisu při močení, k němuž došlo předloni v květnu, není trestným činem, jak tvrdila obžaloba.

Výmluva na mstu za barák u soudu nepomohla

Josef M. by měl nyní strávit tři roky ve věznici s dozorem a jedné z poškozených zaplatit 60 tisíc korun za nemajetkovou újmu. Muž se ale proti rozsudku na místě odvolal, státní zástupce si ponechal lhůtu. Obžalovaný od začátku svou vinu odmítá a tvrdí, že se proti němu spikla rodina.
Tvrdil, že motivem k jeho obvinění byla msta snachy. Vadilo jí, že dům nepřepsal na jejího manžela. Navedla proto podle něj svoji dceru, aby řekla, že ji zneužíval. Ostatní dívky se pak přidaly.
Snacha mi řekla, že mě za to dostane do kriminálu,“ řekl u soudu obžalovaný Josef M. „Nikdy jsem se ke svým vnučkám nechoval špatně, žádnou jsem neosahával. Nechoval jsem se k nim jinak, než se děda chová. Je to spiknutí proti mně od mladých. V životě bych neublížil dítěti, navíc když jsou to moje vnoučata. A ještě něco, už deset let jsem impotentní,“ hájil se mimo jiné muž, který má čtyři dospělé děti a deset vnoučat. Případ bude nyní projednávat Vrchní soud v Praze.

Dědu udal anonym

Vyšetřování případu spustilo anonymní udání na policii. Postupně se ukázalo, že děda se dopustil oplzlostí v několika případech v letech 2003 až 2014. Dívky, které měl v tu dobu hlídat, byly ve věku od 3 do 10 let. Ke zneužívání docházelo u něj doma v jedné z vesnic na Hořicku, nebo v jeho okolí. Nejhůře dědovo chování nesla devítiletá vnučka, u které se rozvinula posttraumatická stresová porucha, která trvá dodnes