Výstava jiřinek v České Skalici – 6. – 8. září 2019

Výstava jiřinek v České Skalici – 6. – 8. září 2019

2241
Sdílejte

Výstava jiřinek v České Skalici byla zahájena v pátek 6. září 2019. Maloskalický muzejní areál prozářily tisíce květů pestrobarevných jiřinek. Pořadatelé vystavují zhruba pět set druhů těchto nádherných květin, které mají svůj původ v Mexiku.

Slavnosti jiřinek se v České Skalici konají již od roku 1837. Je to úctyhodná tradice, samozřejmě se slavnosti nekonaly každý rok. Podstatné je, že se daří tento program udržet i v současnosti.

Výsadbu a řezané květy vystavují členové jiřinkářské společnosti Dagla z východních Čech, Exnarovo zahradnictví z Velkého Třebešova a Langrovo zahradnictví z Rájce-Jestřebí.
Výstava jiřin

Výstava jiřin probíhá až do neděle 8. září, k vidění je od 9 do 17 hodin. Zpestří ji doprovodný program. V jeho rámci si můžete v průběhu soboty a neděle vyzkoušet dvě rukodělné dílny zaměřené na aranžování jiřinek a malování na hedvábí.

Pro páteční večer si Společnost Boženy Němcové připravili literárně-hudební pořad věnovaný 180. výročí úmrtí Kateřiny Vilemíny Zaháňské. Akce se jmenuje Neklidné srdce vévodkyně a uskuteční se v Jiřinkovém sále od 19 hodin.

Sobotní odpoledne bude louka pod muzejním areálem patřit Dni spolků. „Představí se vám organizace sportovní i kulturní, tradiční i ty méně známé. Seznamte se s nabídkou volnočasových aktivit pro vás i vaše děti“, láká návštěvníky Gabriela Jiránková, místostarostka České Skalice. Program doplní hudební i taneční vystoupení, po skončení následuje koncert s posezením a závěrečným překvapením. Akce se koná za každého počasí, areál bude částečně zastřešen.

V neděli na Maloskalické tvrzi zahraje swingový orchestr Bigband Dvorský ze Dvora Králové. V případě nepříznivého počasí se koncert uskuteční v Jiřinkovém sále muzea.
Výstava zahrádkářů

Ve stejném termínu jako výstava jiřin je k vidění také výstava zahrádkářů a včelařů. K vidění zde jsou výpěstky zahrádkářů i ovocnářů, nechybí květiny a expozice s živými včeličkami. Výstava je přístupná v klubovně zahrádkářů u splavu na řece Úpě v Pivovarské ulici.

Jiřinkové slavnosti budou pokračovat i v dalších zářijových týdnech. V sobotu 14. září budou následovat mimořádné prohlídky ratibořického zámku. V sobotu 21. září bude připraven tradiční Jiřinkový ples v sokolovně. Program slavností zakončí Svatováclavské posvícení a dožínky dne 28. září 2019.
 

sobota 7. září 2019 | 14–21 hodin

DEN SPOLKŮ

na louce pod maloskalickým muzejním areálem

Přijďte se seznámit s činností spolků působících na Českoskalicku. Představí se vám organizace sportovní i kulturní, tradiční i ty méně známé. Seznamte se s nabídkou volnočasových aktivit pro vás i vaše děti. Program doplní hudební i taneční vystoupení, po skončení následuje koncert s posezením a závěrečným překvapením. Akce se koná za každého počasí, areál bude částečně zastřešen. Občerstvení zajištěno.

 

Harmonogram akce Den spolků

Program na podiu na louce pod muzeem:

14.00 – slavnostní zahájení

14.15 – taneční vystoupení

14.35 – 1. představení spolků

15.00 – Vyhlášení výtvarné a fotografické soutěže „Po stopách Boženy Němcové“

15.25 – 2. představení spolků

16.05 – hudební vystoupení

16.35 – 3. představení spolků

17.30 – konec prezentace spolků a koncert kapely Kon&Takt

21.00 – závěrečné taneční vystoupení + překvapení

Program v Jiřinkovém sále:

17.00–18.15 – Komorní duo (Libor Janeček – kytara     a Aneta Podracká Bendová – soprán)

19.30–20.30 – Komorní smyčcový orchestr BONA NOTA

Místenky na koncerty v Jiřinkovém sále si bude možné vyzvednout do pátku 6. září v informačním centru (max. 4 místenky na osobu)  

* změna programu vyhrazena