Výlet za blouděním do Brandýsa

Výlet za blouděním do Brandýsa

2113
Sdílejte

Hledáte netradiční výlet pro celou rodinu? Pak za vítejte do Brandýsa nad Orlicí. Malebné městečko ležící na řece Tichá Orlice nabízí unikátní turistický cíl – přírodní bludiště.

Turistické ukazatele vás z centra města dovedou na půl kilometru vzdálenou louku, kde se nalézá čtvercové bludiště vysázené z habru o velikosti 35 x 35 metrů. Jedná se o místo připomínající odkaz Jana Amose Komenského, který ve městě strávil tři roky svého života, a právě na motivy jeho díla vznikla myšlenka vytvořit skutečné bludiště. Při vstupu do bludiště musí každý poutník nalézt střed bludiště, kde ho čeká plastika hada a schody, ze kterých má možnost prohlédnout si bludiště v celé své kráse z vyšší perspektivy.

Oficiálně uváděná doba bloudění je prý průměrně 20 minut. Strávíte-li blouděním delší dobu, můžete načerpat další energii na lavičkách, které jsou umístěné v zákoutích bludiště.

Bludiště je o prázdninových měsících otevřené denně od 9 do 12 hodin a od 13 do 18 hodin. Během května, června a září je bludiště přístupné o víkendech od 9 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin. Vstupné je symbolických 35 Kč pro dospělého, 20 Kč pro děti a seniroy.

Cestou zpět do města se můžete za mostem přes řeku zastavit na občerstvení v místním přístavišti vodáků. Děti se zde mohou vydovádět na dětském hřišti nebo si zahrát míčové hry přímo na fotbalovém hřišti.

Okolo Brandýsa vede dvou kilometrový turistický okruh nad město (žlutá turistická značka), kde můžete z výšky sledovat čilý vlakový provoz po železničním koridoru Pardubice – Brno. Po procházce si můžete odpočinout pod dřevěným altánem na tamním náměstí nebo si zajít na zmrzlinu do kavárny v místním rehabilitačním ústavu, kde na vás dýchne lázeňská atmosféra.

Kdo bude mít ještě hodně sil, může se po červené značce vypravit na 6kilometrovou pěší trasu směrem do Chocně. Pohodová cesta je na počátku z pravé strany ohraničena lesy a po levé straně lemována loukami. Trasa je hojně využívána cyklisty díky pevnému asfaltovému povrchu a rovinatému terénu.

[imagebrowser id=1]